V posledních dnech se přes naší republiku přehnalo několik bouřek. Nadšenec z Nýdku, Martin Popek, pomocí své vysokocitlivé kamery sleduje právě stratosferické blesky. Martin se kromě sledování blesků zajímá také o zvláštní jevy na obloze. Sleduje například takzvané padání hvězd.

"Z historického hlediska jsou popisovány již několik desetiletí, ale oficiálně byly potvrzeny až pozorováním z oběžné dráhy v roce 1990," uvádí internetový server plzeňské hvězdárny.

Martin Popek blesky zachytil ve vzdálenostech zhruba 260 a 180 kilometrů od objektivu kamery. Stratosferický blesk podle jeho slov není většinou pouhým okem vidět, protože se projevuje mnohem rychleji než blesk klasický.

"Největší show se odehrávala okolo Vamberku, což byla vzdálenost od pozorovacího mista okolo 180 kilometrů. K vidění byly ukazkové roje blesků typu Red Sprites," uvedl Martin Popek, autor fotografií a pozorovatel stratosferických blesků.

"V současnosti patří stratosférické blesky stále k jedněm z nejméně objasněných meteorologických a fyzikálních jevů, které můžeme v naší atmosféře pozorovat," dodávají zástupci plzeňské hvězdárny.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.