V restauraci Andělka, v penzionu U Hradilů, v kavárně U Nás a v galerii Spolku Přátelé Vrbenska umístěné v prostorách bývalé prodejny Aleše Remeše si je stále ještě možné prohlédnout historické fotografie sportovního života ve Vrbně pod Pradědem i snímky připomínající tradice slezské kuchyně a minulost města v podobě, kterou si pamatují jen dříve narození.

„Ve zmíněných objektech mohou hosté prohlédnout vystavené dobové fotografie a kdykoliv požádat o předložení alb, v nichž už mnozí návštěvníci objevili své předky, nebo známé,“ přibližuje Výstavu na ulici předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus.

Jeho slova potvrzuje osmašedesátiletý Pavel Krčmář. „Ty snímky mi připomněly moje dětství i mládí a také to, jak město vypadalo před desítkami let. Bydlím ve Vrbně pod Pradědem v ulici Palackého a ta byla kdysi úplně jiná, namísto dnešních panelových budov tu stály malé domečky. A najednou jsem je viděl. A nejen je. Na snímcích jsem poznával lidi, které jsem znával a kteří už dávno nejsou mezi námi. Ale většinu z nich si pamatuji jménem, přesně vím, kde bydleli,“ vrací se k příjemnému zážitku vrbenský rodák a přiznává, že když tak nad alby se starými fotografiemi seděl, občas na snímky neviděl přes slzy v očích. „Jsem Spolku Přátelé Vrbenska moc vděčný, protože Výstava na ulici, za kterou je vidět obrovský kus práce, mi udělala nesmírnou radost.“

A není sám. „Výstava je pro nás vzpomínkou na krásný život, který jsme v Jeseníkách, ve Vrbně pod Pradědem prožili,“ oceňuje jeden ze zápisů. A přidávají se i turisté ze Šumperka, Litovle a Grygova, kteří se podepsali pod zápis: „Výstava je moc zajímavá, je dobré znát naši minulost.“ A děkovných vzkazů a slov uznání je čím dál víc.

Pokud ji chcete znát i vy, máte šanci. Konec prázdnin, s nímž se výstava přesune do vrbenského střediska Střecha, se blíží. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.