„V loňském roce Horské lázně Karlova Studánka uspořádaly ve spolupráci s místními akčními skupinami Hrubý Jeseník a Rýmařovsko lázeňský jarmark poprvé. Letos se připojilo také čtrnáct vystavovatelů z řad českých a moravských zpracovatelů vlny i mohéru. Každý z nás má svůj osobitý způsob zpracování a zaručenou techniku, která představuje vlnu jako surovinu mnoha možností. V rámci doprovodného programu předvedeme pokrývky hlavy, háčkované hračky, pletené originální pulovry i kabáty, tkané koberce a další výrobky. Dokonce vystavíme dřevěné hmyzí hotely s vlněnou výplní,“ uvedla Vlaďka Křenková.  

Plstěné, háčkované, tkané a pletené oděvy, například ponča, kabáty, šály, klobouky, svetry i plédy, představí modelky na módní přehlídce v 11 a 14 hodin.  Ve 13 hodin začne soutěž v předení na kolovratu. Zručné přadlenky dostanou stejné množství vlny a která během patnácti minut upřede nejvíce metrů nitky, ta vyhraje.

Lákadlem zejména pro děti budou ovečky Petra a Malenka se svými jehňaty. Z farmy ve Stránském je v mobilní salaši přivezou manželé Křenkovi. Na 12. a 15. hodinu zařadili do programu ukázku stříhání valašek. Diváci se na různých přehlídkách už nejednou přesvědčili, s jakým fortelem Roman Křenek dokáže ovci zbavit teplého kabátku, který jí do zimy opět doroste.

Že střihání oveček není jen doménou mužů, o tom pojednává fotovýstava Petra Tvaróga, která je součástí lázeňského jarmarku v Karlově Studánce. „Při toulkách Vysočinou jsem narazil na ohradu s ovečkami, z nichž jednu měla majitelka Alenka zrovna na klíně a stříhala jí vlnu ručními nůžkami. Bylo krásné počasí, večerní sluníčko kouzlilo, prostě idylka,“ vzpomíná autor série fotografií nazvané Ovčí kadeřnice.

Po výstavě v Karlově Studánce budou Tvarógovy snímky z Vysočiny k vidění na farmě u Křenkových ve Stránském.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.