Před sedmnácti lety jste zemědělskou usedlost začali opravovat. Naplnily se vaše představy?

Jsem pohlcená tím, co s manželem děláme a takový život mě stále baví. Setkáváme se se spoustou lidí, jsme obklopeni krásnou přírodou a milovanými zvířaty na naší farmě. Vybudovali jsme Nedělní školu tradičních řemesel. Původně jsme ji chtěli provozovat jen o víkendech, je ale o ni takový zájem, že jedenáct řemesel vyučujeme denně od 10 do 17 hodin. Dnes už máme prostory pro pořádání kurzů dostatečné, včetně zimního zázemí se zděnou pecí a také bezbariérovou sociální službou.

Postavili jsme letní dílnu pro zpracování vlny, kuchyň pro výrobu produktů z mléka. Pořídili jsme si i vlastní pec na vypalování keramiky. Pro velký zájem návštěvníků, kteří u nás chtějí strávit dovolenou, jsme dokončili pokoje s osmi lůžky a přistýlkami. A protože nestačí, stále je rozšiřujeme.

S návštěvníky například pečete domácí voňavý chléb, vyrábíte tvaroh z kravského mléka, batikujete, pletete košíky, zpracováváte ovčí vlnu. O které řemeslo je největší zájem?

O zpracování vlny. Naše Pastýřova naučná stezka informuje o chovu Valašské ovce. V létě prohlídku doplňujeme o praktické ukázky praní vlny, barvení, česání a plstění. Těší nás, že přijíždějí také začínající farmáři, které učíme základům chovu ovcí a zpracování vlny. Obvykle se ptají, proč jsme se rozhodli právě pro Valašky. Jsou našemu srdci nejblíže. Především ale dokážou bez problémů žít v drsných podmínkách Jeseníků a odchovat zde mláďata.

Díky spolupráci s CHKO Jeseníky od konce května do září Valašky paseme nad hotelem Ovčárna, pod Petrovými kameny. Zalíbila se nám myšlenka, že ohrožený druh, kterým Valašská ovce je, pomáhá chráněným rostlinám. Ovečky svým pohybem v terénu narušují drny invazivních travin a spásají i borůvčí, které v této lokalitě není žádoucí. Pomáhají tak semenům jiných rostlin, aby se dostaly do půdy a mohly růst. Na konci sezóny se nám ovečky vrací v bezvadné kondici a mají krásnou vlnu, která vůbec není znečištěná.

S Valaškami jezdíte pravidelně na výstavy. Z dubnového veletrhu Techagro v Brně jste si přivezli první místo.

Ano, za kolekci jednoho berana, dvou bahnic a tří jehňat. Od roku 2005, kdy jsme s chovem začali, jsme se hodně posunuli. Dnes máme 22 kusů základního stáda bahnic, pět ročních jehnic, tři nepříbuzné linie beranů a letos narozených 29 jehňat. Jsme pyšní, že naši mladí plemeníci už nachází své uplatnění i v zahraničí. Příliš se už ale rozšiřovat nemůžeme, a tak velmi dbáme, abychom jehňata do chovu prodávali poctivým farmářům. S nimi pak společně sledujeme další vývoj Valašských ovcí z Jeseníků.

Vedle oveček chováte i koně, poníky, krávy…

A také briardy. Fenka Via, která s radostí vítá každého návštěvníka, nám otevřela nové a nečekané možnosti. Stali jsme se nadšenými kynology a od roku 2010 pořádáme ve Stránském závody a psí výcvikové tábory.

Kontakt na farmu: krenkovavladimira@seznam.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.