Jak se jejich sběratelská vášeň zrodila? „Před osmi lety jsem na bleším trhu v Olomouci objevila maličkou panenku z Gumotexu. S přesně takovou jsem si jako dítě hrávala, a tak jsem si řekla, že ji musím mít,“ zavzpomínala Ludmila Schovajsová. „Pocházím z šesti dětí a rodiče nám kupovali hlavně dárky účelové. Každý jsme měli jen jednu hračku. Snad právě proto jsem pak nevyhodila žádnou z panenek, které jsme později koupili dcerám Kajce a Blance.“  

Panenky, kočárky, minipokojíky, kuchyně a další hračky dcer Schovajsových se staly základem postupně se rozrůstající sbírky. Na výstavě ji veřejnosti zatím představili jen jednou - loni touto dobou na bruntálském zámku. „Mnozí návštěvníci si při prohlídce expozice uvědomili, že doma mají nějakou starou hračku a věnovali nám ji,“ vzpomíná Ludmila Schovajsová. Sama panenky renovuje, je-li potřeba, vyspraví jim i oděv, případně uháčkuje, ušije nebo uplete nový.

Ve sbírce jsme napočítali 60 panenek zejména z České republiky a také několik ze Španělska, Ruska a Polska. Většinou jsou zhotoveny z celuloidu, který paní Ludmila dokáže renovovat. V expozici má rovněž sádrovou mrkací panenku s vlněnými vlasy z roku 1930.

Některé provází i příběh. Například tu od místní obyvatelky Zdeny Houdkové. Její babička ji dostala k osmnáctým narozeninám od přítele. Dárek vystavila ve svém bytě a nikdo si s ním nikdy nehrál. „Zato tato růžová panenka je hodně hraná,“ podotkla autorka výstavy k dalšímu vzácnému exponátu. Když ho začala opravovat, s úžasem zjistila, že tělíčko je vycpáno vlasy.

Většina vystavených hraček pochází z minulého století, a to včetně kočárků. „Nejvíce si cením osmipérák značky Liberta z roku 1950, ten jsme do sbírky získali jako první. Návštěvníci ale obdivují zejména náš nejstarší exponát – polskou Princezsku z roku 1900. Všechny kočárky jsou v bezvadném stavu díky mému manželovi Karlovi, který je vyučený strojní zámečník. Kompletně jich již zrenovoval šest. A to včetně nového čalounění, mistrně dokáže opravit i výplet na košatinkách,“ dodala Ludmila Schovajsová.

Do budoucna by chtěla svou sbírku více zpřístupnit veřejnosti. Stačí zavolat den předem na telefonní číslo 736 167 836 a domluvit termín návštěvy. Zatím si do místnosti s exponáty přicházejí hrát hlavně děti z Nových Heřminov. Koncem listopadu se rozloučily před zimním spánkem s medvědy. Oblékli je do pyžamek, uložili do postýlek a popřáli pěkné sny. Na jaře je přijdou zase vzbudit.

Další informace o minimuzeu v Nových Heřminovech

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.