Z nádraží Třemešná ve Slezsku vyjedou směrem do Osoblahy v 10.45 hodin. Ale ještě před odjezdem dorazí na železniční stanici svatý Martin na bílém koni. Slavnostně otevře první láhev svatomartinského vína a cestující pozve na Svatomartinské hody do Bohušova.

Obec se 404 obyvateli se na tento víkendový den již nyní pečlivě připravuje. Na železniční stanici v Bohušově totiž z parního vlaku Slezských zemských drah vystoupí většina cestujících, kteří přijali pozvání na hodovou veselici.

„Předloni jsme o Svatomartinských hodech přivítali zhruba 800 návštěvníků,“ uvedla starostka Bohušova a hlavní organizátorka sobotní akce Jarmila Schnaubeltová. „Program sice připravuji sama, ale na akci se velkou měrou podílejí také ostatní občané Bohušova. Loni nám nepřálo nevlídné chladné a větrné počasí, které mnohé milovníky dobré zábavy odradilo a zůstali raději doma,“ uvedla starostka. 

Věří, že letos se hody vydaří stejně jako předloni. Ženy z obecního úřadu již nakoupily 300 husích stehen. Společně s červeným a bílým zelím včetně domácích houskových i bramborových knedlíků je připraví kolektiv kuchařek z osoblažské základní školy pod vedením Kamily Dardové.

Tým bohušovských žen, které také ochotně přiloží ruku k dílu, se ve čtvrtek odpoledne pustí do pečení tří tisíc bohušovských koláčků. Místní myslivec Tomáš Kelemen uvaří velký kotel zvěřinového guláše. Hodovat se bude v obecním penzionu Pod Duby a v přilehlém rekreačním areálu.

Organizační tým v čele se starostkou Jarmilou Schnaubeltovou vedle bohatého občerstvení zajistil i kulturní program. Začíná ve 13 hodin. Z Prahy dorazí imitátor a lidový vypravěč Libor Pantůček. Členové spolku Zaiferus z Lednice děti a mládež potěší ukázkou orla mořského, raroha, sovy, sýčka a dalších dravců. Lákavé jsou i projížďky na koních. Milovníky folkloru pobaví cimbálová muzika Kubalovci z Opavy.

Kdo se bude chtít z Bohušova do Třemešné vrátit opět parním vlakem, z nádraží Osoblažka odjíždí v 15.20 hodin. Zábava v bohušovském penzionu však bude pokračovat do pozdních večerních hodin s DJ Viktorem Cigánkem.

Fotoalbum osobního profilu Jarmily Schnaubeltové na Facebooku svědčí o tom, že v Bohušově jsou skvělí organizátoři, kteří akce spojené se zábavou pořádají průběžně po celý rok.

„Od května do konce září máme kapacitu 100 lůžek v obecním penzionu a chatkách v rekreačním areálu naplněnu. Ale pak přijde podzim, zima a v Bohušově je nějak smutno. Snažíme se přilákat hosty i v těchto méně vlídných měsících. Je to příležitost připomenout si nejen staré lidové zvyky, ale také se vzájemně pobavit a radovat,“ dodala starostka Bohušova. 

Program Svatomartinských hodů

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.