Za chladného podzimního rána vyrazili žáci 5. A Základní školy Město Albrechtice pěšky na zámek do Linhartov na Bruntálsku. Modrá obloha a zářící sluníčko je provázelo podzimní přírodou až k zámku.

U společného stolu se posilnili, protože je čekalo něco zajímavého – výuka hodiny vlastivědy. Jejich úkolem byla příprava na hodinu s českými panovníky v netradičním prostředí.

Aneta Šimeková a Eliška Baránková, díky svým znalostem z historie, dělaly ostatním spolužákům průvodkyně na zámku.

Při spatření překrásných dřevořezeb Jarmily Haldové téměř oněměli. Nečekali takovou nádheru. Krásné barevné dřevořezby našich panovníků je lákaly k hledání postav, o kterých si připravili krátké povídání. Učitelka žáky natáčela na video a někteří tak měli premiéru před kamerou. „Jen si to vyzkoušejte, jaké to mají například redaktoři v televizi,” podotkla učitelka Dagmar Vopelková. 

Dalším úkolem bylo provázet spolužáky expozicí loutek pražské výtvarnice Šárky Váchové - výborně se ho ujala Kamila Chmelařová. Její vyprávění o pohádkové Chaloupce na vršku zmínilo i práci již zmíněné autorky na přípravách Večerníčků.

Stejně žáky pobavil Spejbl s celou jeho rodinou a Klára Krasová, která všechny informace předala pěkným vystoupením před monumentálními sochami, vytvořenými dětmi z výtvarného kroužku. Postavička Kostkáče z pořadu ČT Kostičky byla opět doménou Martiny Floriánové. Skvěle zvládla představení této postavy.

Fotografování všeho pěkného pak umocnila výstava starých fotoaparátů, výtvarné práce různých malířů, výkresy jejich spolužáků ve výtvarce a také zkouška – jak vyžehlit starou žehličkou košili.

Celé dopoledne velmi rychle uteklo a děti čekal opět turistický pochod do školy. Unaveni a s dobrou náladou se pak občerstvili u společného obědu ve školní jídelně.

Jedinečný soubor dřevořezeb, který vytvořila Jarmila Haldová ze Sedloňova v Orlických horách, láme rekordy v návštěvnosti vystavovaných expozic. Jen za měsíc září zhlédlo tuto překrásnou výstavu na devět stovek velkých i malých obdivovatelů.

Tuto expozici je možné zhlédnout do 28. října.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.