Podhorské město, které vytváří zázemí pro návštěvníky zimních center v Jeseníkách, po několik let nemohlo bruslařům dát záruky, že si tady zabruslí. Některé zimy byly tak nepřející, že agregáty mobilního kluziště nedokázaly udržet led v provozuschopném stavu. A tak město sice platilo horentní částky za elektřinu i chladící médium, přesto si nikdo pořádně nezabruslil. Letos je to jiné.

Zastupitelé dali zelenou postavení kluziště, které nepotřebuje mráz ani vodu k výrobě ledu. A nepotřebuje ani elektřinu. Město si kluziště s umělým povrchem pronajalo od jedné brněnské firmy a provozovat jej bude do 4. března. Pak vyhodnotí, jestli následující zimy zůstane u pronájmu takového sportoviště, nebo jej nakonec pořídí.

„Uvidíme, rozhodovat se budeme určitě také podle zájmu veřejnosti. Ohlasy jsou zatím výborné, rodiče sem chodí učit bruslit malé děti a jde jim to moc dobře. Počítáme také s akcemi, třeba v úterý 13. února uspořádáme Masopust "na ledě" a přijedou na něj také děti z partnerského polského města Glogówku,” řekla starostka Květa Kubíčková.

Právě s Glogówkem Vrbenští naplňují česko-polský projekt Zimní tradice v příhraničí, spolufinancovaný z prostředků Evropské unie. A s postavením umělého kluziště jako jednou z atraktivit město uspělo, získá na pronájem sto dvacet tisíc korun a dalších šedesát tisíc doplatí z vlastního rozpočtu. 

„Věříme, že kluziště budou chtít využít také návštěvníci města, třeba hosté, kteří se vydají od 9. do 25. února na Olympijský festival do Malé Morávky a Karlova. Mohou přijet do Vrbna vlastním vozem a zaparkovat na záchytném parkovišti nedaleko kluziště. Ještě lépe ale mohou využít speciální vlaky vypravované díky Moravskoslezskému kraji z Krnova a na ně navazující olympijský pendl, tedy kyvadlové autobusy jezdící až do Karlova. Ani brusle vozit s sebou nemusí, mohou si je půjčit nedaleko odsud,” dodala starostka.

Ve Vrbně se bruslí na povrchu Glice. Umělý led vyráběný technologií s vysokou hustotou molekul ve hmotě podléhá jen malému otěru, proto má horní kluzný materiál dlouhou životnost. A jak se na něm bruslí? Podle ohlasů návštěvníků moc dobře, jen snad s trošku větším úsilím než na tradičním ledu. Přitom řešení je prý jednoduché: stačí mít výborně naostřené brusle - a pak to jde jako po másle.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.