Členové a členky sboru dobrovolných hasičů z Dolní a Horní Moravice, Vrbna pod Pradědem, Horního Benešova, Rýmařova, Leskovce nad Moravicí, Václavova, Bruntálu, Města Albrechtice, Široké Nivy, Světlé Hory a Milotic nad Opavou přišli darovat nejcennější tekutinu.

Hasiči se tak rozhodli podpořit dobrovolné dárcovství krve. Šlo již o sedmý ročník společného darování. Letos se jej zúčastnilo 25 hasičů a hasiček, což je o 10 více než v roce minulém.  

„Jsem ráda, že členové sboru dobrovolných hasičů jdou v záchraně životů příkladem i v této oblasti. Akci budeme určitě opakovat a věříme, že nás bude zase o něco více,“ podotkla organizátorka akce Šárka Lýsková, jejíž slova potvrdil hasič, který je pravidelným dárcem krve a krevní plazmy na Transfúzní službě v Bruntále. „Všem, kteří váhají, zda jít darovat, bych chtěl vzkázat jediné – jděte do toho! Bez krve a plazmy nemůže zdravotnictví fungovat a vy opravdu nikdy nevíte, kdy krev a plazmu budou potřebovat lidé kolem vás,“ uvedl zkušený dárce.

Akce se zúčastnil společně s dalšími 24 kolegy, z nichž hned děvet přišlo darovat krev poprvé. „Jako Transfúzní služba si pomoci hasičů nesmírně vážíme. Rozhodli se totiž zachraňovat lidské životy navíc také touto formou, je opravdu obdivuhodné a patří jim tak naše velké poděkování,“ dodala vedoucí sestra Transfúzní služby Romana Hnilicová.  

Dárci krve a plazmy se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém středisku. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.  

Každý dárce krve a plazmy na Transfúzní službě v Bruntále získává pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu.

Zájemci se mohou objednávat telefonicky na čísle 724 612 667, 554 700 660 nebo elektronickou poštou na adrese evidence.bruntal@tsl.agel.cz.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.