Letos se k projektu připojila například i Podhorská nemocnice v Bruntále, člen skupiny Agel, která euroklíčem osadila toaletu ve vstupní hale nemocnice.

Princip projektu je jednoduchý. Osobám se zdravotním postižením jsou zdarma distribuovány univerzální Euroklíče k uvedeným zařízením, která jsou ve veřejně přístupných budovách zdarma osazovány Eurozámky. Každé místo osazené Eurozámkem je přitom viditelně označeno samolepkou a databázi osazených míst navíc každý zájemce může najít na webu.

Díky tomuto projektu mohou lidé se speciálními potřebami snáze najít dostupnou veřejnou toaletu nebo technické kompenzační zařízení jako je WC pro zdravotně postižené, výtah či schodišťová plošina.

Konkrétně v Podhorské nemocnici v Bruntále bylo do projektu zařazeno WC pro zdravotně postižené ve vstupní hale nemocnice. Od února jej tedy mohou využít všichni majitelé euroklíče, bez ohledu na to, zda jsou držiteli průkazu ZTP. Požádat o klíč totiž mohou i další zájemci se specifickými zdravotními obtížemi.

„Klíč není určen zdaleka jen pro vozíčkáře, ale mohou jej získat všichni držitelé průkazu ZTP, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou) i močovými dysfunkcemi. Pro všechny tyto lidi je často důležité najít toaletu velmi rychle, v čemž jim chceme v naší nemocnici pomoci,“ vysvětluje Mgr. Markéta Stržínková, koordinátorka projektu v Podhorské nemocnici s tím, že v celé České republice je aktuálně k dispozici již přes 850 míst a další stále přibývají.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.