Na samém počátku zrodu výjimečné vyhlídky v Holčovicích se parta zručných chlapů vedená místním tesařem Václavem Moravčíkem chopila nelehkého úkolu, postavit rozhlednu. Párkrát přitom museli čelit nepříznivým povětrnostním podmínkám, ale i tak stavbu dokončily včas.

Nejen za to sklízeli šikovní chlapi obdiv nedočkavých návštěvníků, poklonit se jejich dílu přišli i mistři od řemesla.

Jako předloha této rozhledny byl vybrán model již neexistující vyhlídky, která až do roku 1946 stála na nejvyšší hoře Jizerských hor – Smrku. V roce 1992 byla v Novém Městě pod Smrkem založena Společnost pro obnovu rozhledny na Smrku, tento záměr se jí však nepodařilo realizovat.

Její dokonalá replika teď tedy stojí v katastru Holčovic, v místě se skalním podložím, a proto dostala romantický název Na Skalce. Výsledek celého projektu, který je spolufinancován z rozpočtu SZIF, je dalším významným turistickým cílem regionu a tím pádem i jisté propagace obce.

I v těchto zimních měsících zde můžete potkat hodně návštěvníků, kteří si tento skvost Holčovic i jejich širokého okolí nemůžou vynachválit. Rozhledna je totiž otevřena a přístupná všem zájemcům o pohled na zalesněné podhůří Jeseníků celoročně.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.