Bohatý preventivní program čeká na veřejnost nejen před budovou polikliniky, ale i uvnitř kliniky, která při této příležitosti otevře dveře svých specializovaných ambulancí. „Veřejnosti nabídneme například kontrolu mateřských znamének v naší kožní ambulanci a poradíme, jak před blížícím létem chránit svoji kůži,“ přibližuje hlavní sestra EUC Kliniky Ostrava Petra Konečná.

Kromě toho nabídne EUC Klinika Ostrava (bývalé MephaCentrum) také screening sluchových vad pro děti ve věku 5 let prostřednictvím audiometrického vyšetření. A díky zapojení Oční kliniky Gemini do akce si lidé mohou přijít nechat zkontrolovat i svůj zrak.

Preventivní vyšetření nabídnou ve speciálních stanech před budovou kliniky i vyškolení medici. „Lidem budeme měřit hodnotu glykémie, tlak či procento tuku v těle. Tentokrát bude po celý den otevřena i speciální diabetologická ambulance paní doktorky Himmelové, na kterou se budou moci lidé okamžitě obrátit v případě naměření vysoké hladiny cukru v krvi,“ říká spoluorganizátorka akce Hana Straková, studentka ostravské lékařské fakulty a členka IFMSA CZ Ostrava (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny).

Jeden ze stanů bude věnován také dětem a prevenci. „Speciálně pro děti máme připravené zábavné ošetření velkého plyšového medvěda,“ prozrazuje budoucí lékařka Hanka Straková s tím, že veřejnosti chtějí touto aktivitou také blíže představit projekt Nemocnice pro medvídky, který si klade za cíl zbavit děti strachu z „bílých plášťů“. Pro děti bude po celou dobu přichystaná také sanitka, kterou si budou moci prohlédnout a dozvědět se něco víc o práci záchranářů a společně s rodiči si budou moci vyzkoušet třeba i nácvik první pomoci. 

A součástí venkovního preventivního programu bude i bezplatné nutriční poradenství. S blížícím se letém a touhou zhubnout aspoň trochu pár kil do plavek určitě uvítají mnohé ženy ochutnávku zdravé stravy a možnost objednat se na další konzultace do speciální výživové poradny. „Lidem nabídneme rady ohledně zdravého způsobu stravování, možnosti změny životního stylu a budeme mít i speciální váhu, na které budeme měřit takzvaný Body Mass Index. Je to takový indikátor, který nám napoví, zda lidi trápí nadváha,“ vysvětluje nutriční terapeutka EUC Kliniky Ostrava Anna Sztemonová s tím, že pokud už se člověk rozhodne pro změnu životního stylu s cílem shodit nadbytečné kilogramy, je vždy lepší alespoň ze začátku vyhledat pomoc odborníka.

A akce bude mít i charitativní rozměr. „Zájemci si budou moci zakoupit díky našemu úspěšnému charitativnímu projektu Čokoládové srdce speciální čokoládu. Výtěžek z jejího prodeje totiž půjde na podporu dobré věci,“ dodává Hana Straková.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.