V sobotu 9. září se i tento rok opět otevřou v krajském městě Liberci návštěvníkům nejzajímavější památky, budovy a prostory, které velmi často jsou běžně zvědavému oku turistů skryty.

Stovky návštěvníků budou moci vybírat s opravdu pestré nabídky šestadvaceti možností v centru Liberce i v městském obvodu Vratislavice nad Nisou, který se ke Dnům evropského dědictví připojil již v loňském roce. I letos se již tradičně pestrá nabídka rozrostla o novinky.

Tradiční exkurze do reprezentačních prostor a na věž historické budovy radnice se letos rozšířily i o kostýmované prohlídky. Před budovou radnice si na své přijdou milovníci historických automobilů, v podzemí k návštěvě zve expozice Zapomenuté dějiny města Liberce, v blízkém novém magistrátu v poledne proběhne komentovaná prohlídka výstavy RAF.

V okolí historického centra bude také přístupné zákulisí budovy Divadla F. X. Šaldy, stejně jako krásné secesní interiéry bývalé kavárny Pošta nebo nedaleké Valdštejnovy domky, pozůstatek původní městské středověké zástavby ze 17. století.

Také řada duchovních památek se v sobotu otevře veřejnosti: interiéry židovské synagogy, Kostel sv. Bonifáce, Kostel sv. Antonína Velikého, Kostel nalezení sv. Kříže, Kostel sv. Vincence z Pauly…

Velkým magnetem, zejména pro technické fanoušky, budou nově otevřené expozice Technického muzea, které se nachází v pavilónech bývalého výstaviště LVT, kde naleznete sbírky automobilů, motocyklů, kol, lokomotiv, zdokumentovanou historii tramvajové dopravy i sbírky zcela nové o historicky nejvýznamnějších podnikatelích regionu, kteří formovali jeho prosperitu a podobu.

V minulém roce využilo výjimečných možností návštěv památek v rámci tohoto víkendu okolo pěti tisíc Liberečanů, českých i německých turistů.

Partnerská Žitava otevře brány svých památek v rámci Dnů evropského dědictví v neděli 10. září, paleta možností je ještě větší než v Liberci. Kromě tradičních cílů, jakými jsou budova radnice nebo řada kostelů, můžete také posoudit, jak se daří rekonstruovat významné historické objekty v centru města; obdivovat můžete i historickou vodárenskou věž nebo mlýn.

Příznivce techniky jistě nadchne Muzeum historie Žitavské úzkokolejky v nedalekém Oybinu nebo důlní dílo „Schwarzes Loch“ (Černá díra) s kovárnou v Kurortu Jonsdorfu, či železniční muzeum v Bertsdorfu…

Možností je opravdu velmi mnoho, stačí si jen vybrat, na obou stranách hranice. Také Žitava nabízí řadu výstav a přednášek. Většina památek je přístupná zdarma, bližší informace naleznete na internetových stránkách obou měst nebo vám rádi poradí v jejich informačních centrech.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.