Autorem projektu byl Otto Inze. Jeho zásluhou na Jablonecku a Liberecku bylo vybudováno pět přehrad. Vyprojektoval i šestou v povodí Jeřice, na ni však nezbyly peníze.

První vznikla nádrž (1902 - 1904) Harcov v Liberci. Na pravém břehu zřídili promenádní cestu a městskou plovárnu. Tisíce návštěvníků sem zavítaly v roce 1906, kdy se v Liberci konala Německo-česká výstava. Přehrada stále slouží, připravuje se její revitalizace.

Další je Bedřichov na Černé Nise. V roce 1910 ji zástupce kanadské vlády při své návštěvě nazval kanadským jezerem v Čechách. Je častým cílem turistů, cyklistů i běžkařů. Nebývá přeplněna rekreanty. Mnohými je považovaná za nejmalebnější jizerskohorskou přehradu.

Další dvě menší jezera vzdálená tři kilometry od sebe vybudovali souběžně v letech 1904 až 1906. Fojtka leží pod vsí na stejnojmenném potoce a patří k vodním dílům, na kterých nebylo nikdy nutné provést žádný významnější zásah. Mlýnice nad Novou Vsí se „proslavila“  v roce 2010, kdy se rozšířila zpráva, že se protrhla. Nakonec se ukázalo, že jde o fámu, která způsobila velkou paniku. Voda ale přetékala přes hráz a narušila ji.

Přehrada Mšeno je dominantou Jablonce. Obklopuje ji i sídliště, je využívána ke koupání, procházkám a rekreaci.  

O výstavbě přehrad uvažovali obce i v další části Jizerských hor. Vzniklo Polubenské vodní družstvo; oslovilo O. Inzeho, bohužel na podzim 1904 skonal. Když mu ukázali k posouzení návrh přehrady na Bílé Desné, zásadně s ním nesouhlasil. Udělalo se mu zle, odvezli ho do nemocnice, kde za pár dní zemřel. Možná to již bylo špatné znamení. Družstvo poté oslovilo projektanta Wilhelma Plenknera. Navrhl soustavu přehrad v povodí Kamenice. Postavily se tři, se zcela rozdílnými osudy.

Nejznámější je Protržená přehrada na Bílé Desné. Po 10 měsících provozu se 18. září 1916 její hráz se protrhla. 290 tisíc metrů krychlových vody se dalo do pohybu, lidé prchali na stráně a sledovali, jak se jejich domy mění v trosky, jiným obrovská vlna vzala život. Zemřelo 67 lidí, zničeny byly desítky domů, nebyla již nikdy obnovena. Od roku 1996 je kulturní památkou, na jejím místě vede krátká naučná stezka s několika zastávkami. Vzpomínková akce ke 100. výročí protržení proběhne v jejím areálu v neděli 18. září 2016.

Dva kilometry vzdálená přehrada na Černé Desné byla zprovozněna ve stejný den v roce 1915 jako její protržené dvojče. Je zdrojem pitné vody pro Tanvaldsko a Jablonecko. Okolí přehrady protkává množství cyklotras a turistických stezek.

Největší a nejmladší je Josefův Důl. Záměr stavby na řece Kamenici byl schválen už v roce 1904 podle návrhu W. Plenknera. Vznikla až mnohem později nad Josefovým Dolem, dokončena byla v roce 1982. Je ohromnou zásobárnou vody pro Liberec a okolí, dvě hráze jsou dlouhé téměř 800 metrů, patří k nevyhledávanějším celoročním cílům.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.