Práce na rekonstrukci Neptunovy kašny na náměstí Dr. E. Beneše byla zahájeny na konci letošního března.

Kašna pochází z roku 1823. Na náměstí stála jen do roku 1925, poté byla přestěhována na menší Nerudovo náměstí a roku 1929 nahrazena novou s postavou Prométhea. Neptunova kašna byla postupem času zdevastována. Na její devastaci se podíleli vandalové a také nepříznivé povětrnostní podmínky. Radnice ji proto nechala před pěti lety rozebrat a zrestaurovat.

Při restaurování byly odstraněny staré vysprávky, zbytky spárování, poškozené díly byly opraveny - týkalo se to např. rekonstrukce a doplnění madel či opravy středového sloupu.

Zatímco kašna je původní, Neptun je jen replikou. Originál byl značně poškozen a je uchován v Severočeském muzeu. Bohužel akademický sochař Jiří Novák, který kašnu restauroval, nedávno zemřel, ale jeho profesionální tým dovedl opravu do zdárného konce.

V jediné kašně v Liberci bude voda cirkulovat celý rok a nebude se díky zabudovaným topným spirálám na zimu vypouštět. Ani nízké zimní teploty kašně neublíží.

Město vynaložilo na opravu kašny zhruba 2,66 milionu korun. O náklady se podělily Magistrát města Liberec a Ministerstvo kultury České republiky z programu regenerace městské památkové zóny.

Náměstí se také dočkalo předláždění plochy kolem kašny, získalo novou zeleň, ale linie staré radnice zůstaly zachovány. Díky umístění osvětlení do rohů centrální plochy náměstí a odstranění kamenných podstavců se vnitřní prostor náměstí opticky zvětšil.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.