„Původně mělo být cvičení určené pro malý počet účastníků. Pro velký zájem se nás ale nakonec sešlo hodně,“ uvedl Jiří Pechout, předseda místní skupiny vodních záchranářů. „Akci pořádala naše vodní záchranná služba z Jablonce, ale bez vydatné pomoci dobrovolných hasičů z Jabloneckých Pasek bychom ji asi nezvládli.“  

Z dalších složek byli přítomni profesionální hasiči z Liberce i Jablonce, letecká záchranná služba z Liberce a Ústí nad Labem, Potápěčská a Vodní záchranná služba Liberec firma Nautico, vodní záchranná služba Ústí nad Labem, DSA - provozovatel vrtulníků LZZS, ATMS – vodní záchranná služba Praha, poříční policie z Ústí nad Labem a z Drážďan, městská policie z Jablonce a firma Alferon se vznášedlem.

„Profesionální záchranné prostředky většinou k dispozici nejsou, proto si musí záchranář vystačit s tím, co má právě po ruce,“ vysvětluje David Eliáš. Takovými pomocníky v terénu jsou například házecí pytlíky, či nafukovací raft. „My nejsme vybaveni ani suchými potápěčskými obleky, proto musíme zasahovat jen s tím, co máme zrovna na sobě a po ruce,“ dodal Eliáš.

Výborným záchranným prostředkem je vznášedlo, jak potvrdil jeho pilot HTI 425 Roman Knobloch. „Naši piloti si mohli osvojit jízdu na ledu a ledových krách. Důležité je i nacvičení součinnosti členů VZS a hasičů při práci vznášedla.“ Zcela nově zde bylo vyzkoušeno vyproštění spolupracující osoby při vědomí.

„Nový způsob záchrany spočívá ve vhození lana, záchranného míče nebo kruhu tonoucímu a následné vytažení z vody jen za pomoci vznášedla. Tato metoda je nejrychlejším způsobem, jak dopravit tonoucího na břeh.“

I letecká záchranná služba využila příležitosti, její členové si vyzkoušeli vyproštění spolupracujícího tonoucího z vody přímo do vrtulníku a vytažení bezvědomého do podvěsu a jeho transport. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.