Jablonecká nej

Muzeum skla a bižuterie každoročně do své sbírky získává ukázky všeho, co v průběhu celého roku Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydala.

„Spravujeme tak kolekci, kterou se nemůže pochlubit žádná jiná sbírková instituce v zemi,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Není to běžné oběživo

Na výstavě je výběr toho nejlepšího, co v České mincovně v letech 1993-2018 vzniklo.

„S českými oběžnými mincemi se člověk dostává do kontaktu každodenně, jinak je to s odražky z drahých kovů. U sběratelů a investorů obliba mincí a medailí stále roste,” zdůraznil kurátor výstavy Zdeněk Štafl.

Karlova mince, nejkrásnější na světě

Uvidíte tu kopie medailí, zhotovených v originálu ze zlata, stříbra a platiny. Vystavují zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč ze sady Karel IV. – Nové město pražské, roku 1999 byla vyhodnocena jako nejkrásnější mince světa.  

Nechybí tu ani kopie zlatých uncových investičních mincí nesoucí název Český lev,  ražené v licenci tichooceánského ostrova Niue. Jde o první mince splňující celosvětově uznávané investiční standardy ražené v České republice, zobrazují tradiční symboly se silnou vazbou k české státnosti – dvouocasého lva, svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici.

Niue je korálový ostrov v Tichém oceánu, volně přidružené zámořské území Nového Zélandu. Leží 2 400 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu a východně od Tongy. Spravuje ho vláda Nového Zélandu.

V expozici jsou interaktivní prvky, které přiblíží vystavené exponáty také slabozrakým a nevidomým.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.