Černá Desná, jedna z nejdivočejších českých řek, pramení uprostřed Jizerských hor v údolí mezi Černým vrchem (1025 m n. m.) a Jizerou (1025 m n. m.). Odtud teče jižním směrem k přehradní vodní nádrži Souš, zbudované na jejím toku. Na jižní straně pak z přehrady vytéká a kolem osady Souš pokračuje lesem až k městu Desná. A právě do lesního úseku se vypravíme.

Nejdříve se však rozhlédněme po městě Desná, rozkládajícím se na stráních kolem říček Bílé a Černé Desné. Zdejší historie je pevně spjata se sklářstvím, vždyť sklářské hutě tu prosperovaly už v polovině 17. století. I dnes láká turisty prodejna plná skla a skleněných korálků všech tvarů a barev.

V Desné nemůžeme přehlédnout Riedlovu vilu, postavenou v letech 1893 - 1894 z iniciativy Josefa Riedla mladšího, syna sklářského průmyslníka, která představuje typ honosného sídla. Pozornost poutá také Riedlova hrobka, nedílná součást desenského panoramatu, kterou nechal v letech 1889 - 1890 vybudovat v novogotickém slohu z muchovské žuly a hořického pískovce Wilhelm Riedel, významný sklářský podnikatel a syn zakladatele firmy Josef Riedel Polubný.

A pak už je čas vydat se po červené turistické značce na úžasný relax do přírody. Z křižovatky U dubu pokračujeme vzhůru údolím Černé Desné nad jejím pravým břehem a poté lesem až k vodopádům, tvořícím zde pozoruhodný komplex.

Tato trasa - z Desné směrem k přehradě Souš - patří pro svoji krásu k vyhledávaným výletním cílům v Jizerských horách. Přirozený vodní tok tu doslova kouzlí a vytváří pravé vodopády na žulových plotnách a stupních v takové míře, že se jedná o nejvyšší soustředění těchto jevů v Jizerkách, a nelze se divit, že jsou předmětem ochrany.

V korytě Černé Desné nejprve uvidíme Plotnový vodopád s výraznou hranou, pak dojdeme k místu, kde se ze skalního podloží stává jedna mohutná plotna, která na svém konci postupně začíná klesat a přechází v nejvyšší vodopád nazvaný Dlouhý. Jeho výšku je těžké přesně stanovit, protože hrana vodopádu není zřejmá, ale většinou se uvádí až 7 metrů

Směrem k velkému vývařišti Bukového vodopádu začíná úsek mnoha kaskád, dlouhý více než 50 metrů. Kaskády jsou na pevné skále, některé i na balvanech, a mnohé se svou výškou také blíží vodopádům. Poslední - Hrncový vodopád dostal jméno podle učebnicově téměř dokonalého obřího hrnce.

Poblíž jednoho z vodopádů stojí v řečišti kříž se stříškou na paměť tragické události, kdy tady za velké vody v roce 1912 zahynul devítiletý chlapec Alfred Fuchs. Spadl z lávky do rozvodněné říčky a v důsledku těžkého prochladnutí a vážného zranění zemřel. Ostatně ničivá voda zde brala lidské životy i o pár let později.

Až opustíme les, brzy uvidíme přehradní nádrž Souš, postavenou před první světovou válkou jako součást systému retenčních nádrží, jehož cílem byla ochrana oblasti pod horami před povodněmi. Od roku 1974 slouží Souš jako vodárenská nádrž pro zásobování Jablonecka pitnou vodou, a proto není možné se v ní koupat.

Zpět do Desné se lze dostat po modré značce. Ale i při návratu stejnou cestou objevíte další krásná místa a zvláště v horkých letních dnech pobydete v neuvěřitelně svěžím prostředí. Vůbec nevadí, že vody v posledních letech teče méně, než tomu bývalo zvykem. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.