Sláva sklářského centra severu Čech není zdaleka tak zářivá jako v minulosti. Sjížděli se sem lidé z celého světa, aby nakupovali krásné výtvory rukou českých sklářů. Technologie, které dosud nikdo jiný nezná, skvělý křišťál, barevná, čirá i černá skla slavila svůj úspěch.

Školy vychovávaly asijské specialisty a prodávaly se i technologie, v Jablonci nad Nisou dosud existuje nenápadná kancelář arabského manažera, který pozorně sleduje vývoj sklářství u nás. Obavy z konkurence východního zboží ve spotřebním skle se naplnily. Novoborští skláři však neumřeli.

Dnes vítá návštěvníky na náměstí skleněný strom, před muzeem sklářská loď, symbolizující vývoz do celého světa. Symboly skla jsou před sklářskou restaurací, kde při kávě lze sledovat práci u pece. Aktivní zůstávají i malí skláři. Produkují repliky historických skel nebo vytvářejí moderní umělecky ztvárněné předměty. Sklářská světová sympózia se konají právě zde, mladou generaci připravuje sklářská škola a vedle muzea je zde i řada menších galerií.

Málokteré informační centrum se může chlubit  výstavní síní se stálými výstavami. V letošním létě seprezentuje několika desítkami výtvorů regionálních sklářů na téma Tangosklo.

Sklářské muzeum ve spolupráci s profesorkou Jitkou Lněničkovou představuje skla, jejichž inspirace spadá do dvacátých let minulého století. V té době se objevuje pojem tangobarvy ve skle, což byly ostré tóny žluti, oranže, barvy červené i zelené. Kontrastem k těmto jihoamerickým barvám sukní tanečnic byla černá, odkazující na oblečení partnerů a ve skle pak jako zajímavý kontrast. Později přibyly i zajímavé kombinace zelené s bílou nebo růžové s černou. Výstava potrvá do začátku října.

Nejsou to jen výstavy, kterými město prezentuje svůj průmysl, vedle odborných akcí otevírají skláři své verkštaty. Vrcholnou oslavou sklářství je Mariánská pouť, letos 12. až 14. srpna.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.