Pekelné doly, Pusté kostely, Průrva Ploučnice, Panská skála, Lemberk, Houska nebo Vřísek jsou místa, kde se natáčely nejznámější české pohádky. O vánočních svátcích se příběhy zamilovaných princezen a princů, hloupých čertů nebo vychytralých králů nechávají opájet milióny diváků.

V malém městečku nedaleko Budyšína se usídlili v osmnáctém století čeští bratři, měli zde svou školu, ale slavnější se stala Kleinwelka díky českému malíři Zdeňku Burianovi, Podle jeho kreseb pravěkých zvířat vznikla světoznámá zahrada Saurierpark.

Zakladatel Franz Gruss se inspiroval také filmem, natočeným Karlem Zemanem. Putování čtyř chlapců v pravěku, začíná právě v průrvě Ploučnice. V pohádce z Pekla štěstí Michaela Kuklová jako Markytka spadla ze skály do řeky rovněž ve slavné průrvě Ploučnice.

Pískovcový lom ve Skalici u České Lípy je přírodní památkou a zimovištěm pro netopýry, ale přesto v jeho extrémně obřím podzemí v patnácti propojených sálech o celkové šířce sto deset metrů a hloubce čtyřicet metrů natočili filmaři v roce 2005 pohádku Peklo s princeznou. Podobnou rozsáhlostí se vyznačují Pekelné doly mezi Velenicemi a Lindavou v Lužických horách. V jejich útrobách, dnes přístupných i pro motocyklisty natáčeli filmaři rozmarnou pohádku S čerty nejsou žerty.

Útočištěm prince Miroslava a pyšné princezny z roku 1952 byly Varhany u Práchně nedaleko Kamenického Šenova. Film vznikl na náměty pohádky Boženy Němcové. U Varhan vznikly i záběry pro zpodobnění pohádky Christiana Andersena O Janovi a podivuhodném příteli.

Tajemství staré bambitky vznikalo na zámku Lemberk. Sem byl situován i významný historický film V erbu lvice z roku 1994, pojednávající o české světici svaté Zdislavě. Příběh, legendárního loupežníka Karaby – na čas proměněná krásná Anička, má svůj původ tamtéž. V pohádce Čert ví proč se v komnatách zámku upisovaly duše peklu.

Na hrad Houska král Filip pozval nejkrásnější princezny ve snímku O svatební krajce. Sloupský hrad ve skutečnosti ani hradem není, přesto zde vznikla pohádka o Aničce s lískovými oříšky. Noční jezero, kde Štěstí oživuje Matěje, jehož sem odhodili pomocníci Závisti, posloužila jako kulisa Mnichovská průrva v Zahrádkách pro film Nesmrtelná teta.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci se natáčelo u Holan, kde se nacházejí nádherné Holanské rybníky. Střecha domku, ze které Jíra poprvé vzlétnul, patří zámečku Vřísek u Holan a také na nedaleké zřícenině hradu Vítkovec.

V Libereckém kraji to není jen Českolipsko, které láká k natáčení pohádek a různých příběhů. Známé jsou snímky Grandhotel a Ošklivá slečna z Ještěda nebo film Terezu bych kvůli žádné holce neopustil s Waldemarem Matuškou.

Zájem o liberecké ulice nebo stavby neklesá, ročně se tu vystřídá v průměru pět štábů, v poslední době zde natáčel  štáb z Číny. Rusové tvořili ve městě film o agentovi Soukromý spis generála Korotkova. Zajímavým místům se nevyhýbá ani televize, Poslední cyklista z druhé světové války se točil také v ulicích severočeské metropole.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.