Nedaleko Mimoně se tyčí vrchol Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu. Vulkanický zalesněný kužel se zvedá do výšky téměř 700 metrů, na jeho vrcholu se nachází zřícenina hradu, která patřila rodu Vartenberků.

Kdy bylo Ralsko přesně založeno, není známo. V roce 1377 Jan z Vartenberka vystavěl kamenný hrad na místě původní dřevěné tvrze a včlenil jej do soustavy strážních hradů kontrolujících obchodní cesty z Čech do Lužice. Další Vartenberk (Jan Chudoba z Ralska) po roce1400 hájil zájmy císaře Zikmunda. S jeho souhlasem obsadil četná panství v okolí; to bylo důvodem častých střetů s husity, kteří mu majetek ničili tak dlouho, až souhlasil s jejich posádkami na svém území.

Jeho syn, který nedodržel obchodní dohodu s Žitavou, byl lužickým vojskem roku 1433 zajat, následně v Žitavě usmýkán koňmi a rozčtvrcen. To byla i příčina pozdějších válek Vartenberků s Lužicí. Pak hrad rychle střídal majitele, byl dobyt žitavským vojskem. Později v něm žili loupeživí rytíři, nacházela se zde i falešná mincovna; okolo roku 1600 již byl pustý.

Ralsko i s okolím do roku 1990 bylo součástí sovětského vojenského prostoru, nepřístupné. V tomto období shořela i vyhlídková věž; na skalnatém vrcholu se dochovaly hradby, zříceniny dvou obytných věží a zbytky obvodového zdiva paláce. Od roku 1958 je kulturní památkou, vrch se zříceninou je součástí přírodní rezervace Ralsko, vede jím naučná stezka.

V roce 2012 bylo Vojenskými lesy ČR nabídnuto k prodeji. Rozhodovala nejvyšší nabídková cena. Zájem měly přilehlé obce i fyzické osoby. Základní cena byla 120 tisíc Kč, několikanásobně ji převýšila nabídka mimoňského rodáka M. Baiera, podnikatele v řadě odvětví, regionálního politika ODS ve Zdibech. Plány byly velkolepé, úprava hradu a okolí, vybudování rozhledny, provoz mul, toalety, občerstvení. Vše by mělo být hotovo do konce roku 2018. Kromě archeologického průzkumu v roce 2014 se ale na zřícenině stále nic neděje.

Na vrchol jsme vystoupali po červené značce od Vranova vedoucí okolo pískovcového útvaru Vranovské skály; z romantické vyhlídky Julinka je krásný pohled na Bezděz i Máchův kraj. Pak se připravte na pořádný „krpál“, zanedlouho ho vystřídá příjemná rovinka nádhernou bučinou, nakonec výstup téměř pralesním porostem nad suťovým polem kamenitou stezkou až ke zřícenině. Pro cyklisty, kočárky či invalidy cesta rozhodně vhodná není.

Na samotném hradě budete místy muset šplhat i po čtyřech, ale kruhový výhled za to stojí: Klíč, Bezděz, Říp, Házmburk, Luž, Hvozd, Jedlová, Ještěd.. Stánky s občerstvením, kýčovité suvenýry, hordy návštěvníků opravdu nepotkáte, zejména dětem se vůbec nechce odcházet.

Trasu 2,3 km z Vranova zdoláte zhruba za hodinu a čtvrt, pokud se stejnou cestou budete vracet zpět, stačí vám půlhodinka, tedy pokud vás nezdrží sbírání hub, kterých i u cesty bylo neskutečné množství. Turistů jsme potkali asi dvacet, kromě krásného zážitku všem z tašek vykukovaly houbařské úlovky. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.