Českolipská radnice pro ně uspořádala pracovní seminář, kterého se zúčastnila vrchní ředitelka sekce politiky bydlení MMR Milena Brožová. „Starosty v první řadě informovala o tom, jak mají postižené obce postupovat při vyplácení třicetitisícové dotace, kterou ministerstvo poskytuje prostřednictvím obcí na obnovu základních funkcí postižených domácností,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá (ODS).

„O třicetitisícovou dotaci požádalo již 16 občanů,“ řekla starostka malé obce Velenice na Českolipsku Šárka Němečková (nez.), podle které se oproti loňskému roku, kdy v obci způsobilo velké škody naplavené bahno z okolních polí, letošní povodeň na obecním majetku naštěstí příliš nepodepsala. „Vysoké škody mají na svých obydlích naši občané. Kromě škod na majetku musela většina lidí vyčistit studny a septiky a to jsou velmi vysoké náklady,“ podotkla starostka.

O třicetitisícovou dotaci mohou až do listopadu požádat i občané, kteří měli zatopené pouze sklepní prostory či místnosti technického zázemí, ale voda jim poškodila například kotle či čerpadla. Finanční příspěvek se nevztahuje na objekty využívané k individuální rekreaci.

Kromě dotace na obnovu základních funkcí domácností probírali zástupci obcí i další možné formy čerpání podpory. Například dotaci ve výši 150 tisíc korun, kterou mohou čerpat majitelé domů určených díky povodním k demolici. Povodní postižené obce mohou pro své občany, jejichž domy jsou kvůli velké vodě neobyvatelné, například získat dvousettisícovou dotaci no provizorní mobilní domy.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.