Po obnově průmyslové výroby nápojového skla v novoborském Crystalexu zahajuje provoz tradiční ruční výroba ve sklárně v obci Polevsko nedaleko Nového Boru. Po téměř dvouleté odstávce se do areálu huti Klára, kde na počátku 19. století zkoušel Bedřich Egermann nové technologie výroby skla, znovu vrátil život. Sklárnu koupila společnost Ave Clara s.r.o. Dnes, v pondělí 30. srpna v 11.30, otevře zrekonstruovaná sklářská huť své brány veřejnosti.

„Potřebovali jsme garantovat kvalitu suroviny, což nám malá pec ve sklářském studiu v několik kilometrů vzdálené Skalici, kde jsme před rokem začínali, nezaručovala. Huť jsme vlastně byli nuceni koupit,“ řekl s úsměvem jednatel společnosti AveClara Petr Larva.

Produkci sklárny chce orientovat na luxusní sklo, které je podle něj ve světě více konkurenceschopné.

„Skláři šetří, kde se dá, ale odklon od vysoké jakosti suroviny a následné rafinace umožnil sice nižší cenu, ale nižší kvalitou se české sklo stalo snadným cílem pro konkurenci z východu. S tím souvisí i odliv sklářů a nezájem studentů o sklářské školy. Vidina, že po absolvování školy jim za jejich práci nikdo pořádně nezaplatí, není lákavá,“ myslí si výtvarník, který chce navázat na zdejší tradiční výrobu tzv. stříbroskla, což je duté dvoustěnné sklo pokovované roztokem stříbra. Ve výrobě skla upravovaného touto technikou měla sklářská huť na Polevsku založená roku 1907 dlouhou dobu monopolní postavení.

Po té, co huť Klára zela od začátku minulého roku prázdnotou, stejně jako mnoho dalších skláren v okolí, čekalo nové majitele mnoho práce. „Šestipánvová pec byla bývalým majitelem naštěstí odstavená správně. Po roční odstávce se nám ji podařilo uvést do provozu bez větších obtíží,“ přibližuje sklářský technolog Jaromír Panuška s tím, že odpadní teplo z pece se bude využívat například na ohřev vody a vytápění v ostatních provozech.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.