Jiřinka i pro císaře Františka Josefa I.

„V prostoru předkaplí a zámecké kaple bude vystaveno množství rozličných květů jiřinek nejrůznějších druhů, barev a velikostí. U příležitosti 100. výročí úmrtí předposledního majitele zámku Zákupy císaře Františka Josefa I. bude pokřtěna nová odrůda jiřinky právě po tomto panovníkovi,“ informoval zákupský kastelán Petr  Weiss, kterému se daří přilákat do zámku stále více návštěvníků. 

Matka a otec - bratranec a sestřenice

Ferdinand I. zvaný pro svou povahu Dobrotivý, i když Vídeňáci mu spíš říkali slabomyslný i někdy hůře, tu trávil svůj zasloužený odpočinek. Užíval si ho po  abdikaci v revolučním roce 1848 ve prospěch synovce Františka Josefa I. Trávil tu letní měsíce, kdy na Zákupy a Ploskovice dojížděl s manželkou Marií Annou Savojskou, která byla více ošetřovatelkou než šlechtičnou.

Ferdinand sice uměl pět jazyků, ale s jeho zdravím a vizáží to bylo hodně špatné. Měl epilepsii, vodnatou hlavu (hydrocefalii), zkrácené neohrabané končetiny. Přitom ovládal němčinu, francouzštinu, italštinu, uměl maďarsky a latinsky. Hrál na klavír a trubku, jeho vášní je botanika a technika. Právě botanika ho přivedla k jiřinám.

Měl panický strach ze střelby, ale jeho vychovatel hlásí jeho otci Františku I: „Arcivévoda nechal čtyřikrát vypálit baterie obléhacích děl a sám jim velel!“

Jako malý se rád kutálí po pokoji v koši na papír, kvůli jeho slabé tělesné konstrukci ho musejí nosit, brání mu v jakékoli duševní a tělesné činnosti. Věřilo se, že i myšlení škodí zdraví.

Báli se svatební noci

Jeho onemocnění mu brání i v plnění manželských povinností, dlouho trvá, než se dvůr dohodne, že je způsobilý ke sňatku.

Posudek císařského dvorního lékaře A. Josepha von Stiffta zní: „Pokud není následník přímo impotentní, je utvářen tak, že by manželství mohlo být smrtelné,“ přesto stráví se svou ženou, kterou mu představí 3 dny před svatbou, téměř 45 šťastných let. Děti neměli. Zákupy oba milovali, miloval je i korunní princ Rudolf.

Zákupy si zamilovali i princ Rudolf

„Syn císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské korunní princ Rudolf byl roku 1879 povolán k 36. pěšímu pluku do Prahy. Dva roky na to uzavřel ve Vídni sňatek s dcerou belgického krále princeznou Štěpánkou. Korunní pár do Zákup jezdil od roku 1881. Rudolf trávil většinu času v honebních revírech kolem zámku. V říčce Svitávce se věnoval lovu vyder, k čemuž sloužili speciálně vycvičení psi. Předčasné naděje na trvalé užívání Zákup jako letního sídla následníka skončilo roku 1883, kdy se Rudolfovi podařilo získat otcův souhlas k návratu do Vídně. Rudolfovy pobyty  připomíná několik zachovaných trofejí, případě výzdoba vybraných pokojů,” doplnil kastelán Weiss.

Rudolf skončil sebevraždou se svou milenkou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.