Žofie se nevzdal

Arcivévoda neustoupil, musel se morganatickým sňatkem zříci nároků na trůn pro sebe i celou rodinu. Po sňatku se přestěhoval pár na Konopiště, kde šťastně žili do sarajevského atentátu. Po svatbě Žofie Chotková obdržela titul kněžna z Hohenbergu. Nesměla ale navštěvovat oficiální císařské akce.

Zrekonstruovaný zámek v severočeských Zákupech je spjatý zejména s Habsburky, kteří panství povznesli. Raritní je, že pro Napoleona II. Orlíka, syna císaře Francouzů, bylo zřízeno v letech 1818-1832 Zákupské vévodství, aniž sem Francouz někdy zavítal.

Zákupy měli Habsburkové v oblibě

Zámek se představuje do nové sezony především reinstalací interiérů zámku. Podařilo se navrátit funkci všech dosud přístupných prostor, jež připomínají letní pobyty bývalého rakouského císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda Dobrotivého, který sem jezdil pravidelně od roku 1851 do roku 1874.

Uvidíte množství předmětů, jež císař reálně používal (osobní výtah, nábytek, porcelán, obrazy, originální závěsy a čalounění, tapety apod.). Zákupy však patřily i jeho následovníkům císaři Františku Josefu I. i Karlu I.

Brali se v zámecké kapli

„V rámci výročí atentátu v Sarajevu a "konce" dlouhého století se mimořádně otevírá několik dalších místností. Sice teprve čekají na obnovu pevné výzdoby a vybavení, ale připomenou další Habsburky, kteří sem jezdili. Vedle císaře Františka Josefa I., jenž zde pobýval např. v roce 1876 a setkal se zde s ruským carem Alexandrem II. kvůli situaci na Balkáně, zde opakovaně pobýval také korunní princ Rudolf.

Na přelomu 19. a 20. století se Zákupy na tři roky staly letním vdovským sídlem arcivévodkyně Marie Terezie z Braganzy, milované nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jelikož jako jediná přála jeho sňatku s Žofií Chotkovou, konala se jejich svatba v červenci 1900 právě ve zdejší zámecké kapli,“ informoval kastelán Mgr. Petr Weiss.

Zapomenuté zámky

Konec "dlouhého století" připomene i výstava Zapomenuté zámky, která prezentuje zbytky původního vybavení některých dnes nepřístupných zámků, případně zámků, které už vůbec neexistují (Sloup, Doksy, Mimoň, Zahrádky, Hrubá Skála ad.). Mezi exponáty zaujme např. fotografie posledního ruského cara Mikuláše II. s jeho vlastnoručním podpisem.

Jako osobní dar ji získal hrabě Alois Lexa z Aehrenthalu, někdejší majitel zámku Hrubá Skála. Tento šlechtic zastával v letech 1899-1906 pozici velvyslance Rakouska-Uherska na carském dvoře v Petrohradě. V roce 1906 se stal rakousko-uherským ministrem zahraničí, přičemž výsledkem jeho politiky byla anexe Bosny a Hercegoviny v roce 1908; tento jeho krok výrazně přispěl k neklidu na Balkáně, jenž v roce 1914 vyústil v první světovou válku.

Většina předmětů je vystavena poprvé a také na dlouhou dobu zřejmě naposled.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.