Interaktivní prohlídky interiérů, exteriérů nebo i městského veřejného prostoru probíhají po celé České republice. Senior dům Beránek v Úpici zve nejen k návštěvě a potěšení seniorů, ale i zcela nových prostor pamětně historické budovy na náměstí.

„V minulosti sloužil jako centrum společenského, kulturního, ale i sportovního dění. Kvůli chátrajícímu stavu budovy byl původní Beránek zbourán. Vybudoval se zcela nový komplex pro seniory, který ale bere v potaz původní historickou podobu budovy,” říká ředitelka Senior domů Beránek v Úpici Petra Kábrtová.

Nová tvář Beránku působí velmi reprezentativně a stavba dobře zapadla do rázu náměstí. Nový majitel se prostě snaží.

Spojení seniorské problematiky a architektury dává smysl. Ve druhé polovině dvacátého století se zvýšila průměrná délka života o celých dvacet let. Během následujících dvaceti let bude přibližně jedna třetina obyvatelstva vyspělého světa starší než 60 let. Stárne však i starší obyvatelstvo, generace seniorů. Typickým obrázkem je dnes jedno dítě, dva rodiče, čtyři prarodiče a jeden i více praprarodičů.

I architektura se přizpůsobuje době a seniorům. Bezbariérové budovy se stávají standardem. Pokoje se přizpůsobují nemobilním klientům, koupelny jsou prostornější, vany nahradily sprchové kouty, výtahy disponují šířkou pro celé lůžko.

V Beránku, který přijal všechny zmíněné architektonické novinky za své, můžete porovnat, jak pohodlné tyto změny jsou. Z architektonického hlediska Beránek momentálně nejvíce řeší terasu. „Nedisponujeme zahradou, jen obrovskou terasou, kterou bychom velmi rádi upravili do podoby odpočinkového a klidového místa se zelení. Momentálně hledáme vhodné projektové řešení,” uvedla Petra Kábrtová.

1. říjen je dnem, kdy můžete udělat radost rodičům, babičkám a dědečkům. Udělat si krásný a výjimečný den, na který budete všichni rádi vzpomínat. Den, který aktivně prožijete spolu. K seniorské problematice totiž bezesporu patří problém osamělosti a nevyužití dovedností starých lidí.

„Jsme moc rádi, že vznikají projekty jako Festival Fair Play, který upozorňuje na problémy českých seniorů. Tak se starej mladej! je vtipným i účelným projektem pro seniory nadace Antonika Simony Krainové a v neposlední řadě nás inspiruje projekt „Ponožky od babičky“ organizace na rozvoj seniorů Elpida. Pro seniory máme připravenou velkou škálu možností a je fajn, pokud se do aktivit zapojí i rodina nebo další dobrovolníci,” dodala Petra Kábrtová.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.