Loňská zimní sezóna nebyla špatná. Většina lyžařských středisek se pustila do investic. Například ve Špindlerově Mlýně zrychlují zasněžování a v boji o lyžaře nasazují těžký kalibr v podobě vyhřívané šestisedačkové lanovky.

„Na červené sjezdovce na Svatém Petru jsme instalovali moderní sněžné sprchy, které nám umožní zprovoznit lyžařské svahy v nesrovnatelně kratším čase v porovnání s běžnými sněžnými děly. Areál tak bude pod sněhem ještě dříve než kdykoli předtím," uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Čeněk Jílek. Skiareál před sezónou investoval více než 210 miliónů korun.

I pro majitele hotelů a penzionů začíná boj o zimní hosty. Horská střediska spoléhají především na sníh, ta zbývající na svátky, kdy se pobyty přes Vánoce a na Silvestra snaží naplnit kapacity, ať je sníh nebo ne.

„V našem oboru platí ustálený cyklus, s usednutím dětí do školních lavic začíná růst poptávek po silvestrovských pobytech. Koncem září už běží prodej na plné obrátky, po prvních vločkách telefony zvoní nepřetržitě a začátkem listopadu doprodáváme. V tomto sortimentu téměř neexistují oblíbené slevy na poslední chvíli,“ říká Petra Marková z rezervačního portálu Hotely.cz.

„Zhruba desetina lidí myslí hodně dopředu a má pobyty objednané už od loňska. V těchto říjnových dnech rozesíláme nejvíce poukazů, takže hledat kvalitu někdy na přelomu listopadu a prosince bude stejné jako najít v létě jehlu v kupce sena,” dodala Marková.

„Silvestry a Vánoce se i letos prodávají skvěle. Vlastně již máme skoro vyprodáno. Luhačovice sice nejsou horské středisko, ale každý nechce jen lyžovat. Máme jinou klientelu, která zase ocení wellness služby. A pokud bude sníh i u nás, tak vyjedeme se sněžným skútrem a hosté se budou moci užít vyhlídkovou jízdu s kouzelnými výhledy na Luhačovickou přehradu. Kdo přijede s lyžemi potaháme jej za skútrem,“ přibližuje přípravy na zimní sezónu Tomáš Voráček, ředitel Hotelu Vega v Luhačovicích.

I když je z programů na svátky konce roku ještě co vybírat, hoteliéři ji pohlíží spíše k jarním prázdninám. Ty mimo domov tráví většina tuzemských rodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.