Vystoupí na něm houslový virtuos a profesor na Institute of Music v Clevelandu Ivan Ženatý a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Vojtěchem Spurným. Zazní hudba českých autorů 19. století – B. Smetany, J. L. Zvonaře, Z. Fibicha a A. Dvořáka.

Program koncertu bude dramaturgicky spjat s rukopisnou tematikou. Všechny skladby koncertu pocházejí z per českých autorů z období 2. poloviny 19. století. Na téma Rukopisu královédvorského vznikla Fibichova symfonická báseň Záboj, Slavoj a Luděk a opera Záboj Josefa Leopolda Zvonaře, z níž na koncertě zazní předehra prvního dějství. Inspirací Smetanovy Slavnostní předehry C dur byla postava Libuše a její proroctví. Vrcholem večera pak bude provedení Koncertu a moll op. 53 pro housle a orchestr Antonína Dvořáka.

Jako sólista se představí houslový virtuos Ivan Ženatý, který opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie. Ivan Ženatý hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740.

Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 a vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě aj.). Účinkovala také v Belgii, Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Španělsku a představila se na významných festivalech v ČR i zahraničí. Dirigentem koncertu bude Vojtěch Spurný, přední český dirigent, klavírista, cembalista a pedagog, který je v současné době šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Festival Hudební léto Kuks pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Další koncerty festivalu se uskuteční tradičně v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. 

Program zahajovacího koncertu:

B. Smetana: Slavnostní předehra C dur

J. L. Zvonař: Předehra k opeře Záboj

Z. Fibich: Záboj, Slavoj a Luděk – symfonická báseň

A. Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53

Interpreti: 

Ivan Ženatý – housle

Filharmonie Hradec Králové

Vojtěch Spurný – dirigent

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.