Už kolem deváté hodiny ranní bylo v těsné blízkosti zámeckého letohrádku jasné, že se jedná o mimořádnou akci. Startovní čísla šla doslova na dračku a startovní listiny věkových kategorií od 2 do 15 let se překotně plnily - celkově startovalo 171 dětí. Pořadatelům, závodníkům i divákům navíc přálo počasí, které je povzbuzovalo v podobě modré oblohy.

Během Dětské míle v Opočně vládla úžasná atmosféra. Některé rodiny zastupovaly dokonce tři generace – kluci a holčičky, taťkové a mamky a s nimi ještě dědové a babičky. Přesně to byl také případ Ondry, Štěpána a Vašíka s čísly 57, 82 a 83. Všichni tři kluci přistoupili k Dětské míli nanejvýš zodpovědně - jejich děda totiž prozradil, že den předtím dokonce poctivě trénovali.

S blížícím se startem by se napětí na startovní čáře dalo krájet. Úsměvné bylo, že doprovod trpěl mnohdy větší nervozitou než samotní běžci. Těm nejmenším, kteří na světě ještě mnoho samostatných kroků neudělali, rodiče pro jistotu několikrát opakovali, na kterou stranu vlastně musí běžet.

Vše však šlo stranou, jakmile padl výstřel. Závod začal a závodníci vyrazili na trať. Našli se ale i takoví, kteří vzápětí usoudili, že nejrychleji se dostanou do cíle v náručí svého doprovodu. Jiní zakopli těsně před cílovou páskou, některé tak zaujali povzbuzující diváci, že zapomněli, proč vlastně běží… Nic z toho nevadilo a nezabránilo tomu, aby každý ze startujících dostal diplom a sladkou odměnu za účast.

Nejrychlejším se nakonec houpaly na krku medaile, možná první v životě - šťastné úsměvy a mávání směrem k publiku naznačovaly, že chování při takovém ceremoniálu zřejmě někde okoukali. 

Stupně vítězů nakonec symbolicky patřily všem dohromady - městu Opočno, týmu pořadatelů, několika stovkám účastníků (závodníků i diváků) a především jejich štědrosti a sounáležitosti s holčičkou, která potřebuje pomoc.

Pokladnička plná bankovek, do níž bylo vloženo 20 892 korun, dokazovala, že lidé v Opočně mají srdce na správném místě. 

Další informace: http://fotogalerie.opocno.cz/11988

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.