V pátek 28. září si zcela zaplněný kostel Máří Magdalény v Deštném v Orlických horách vychutnal hudbu Johanna Sebastiana Bacha v provedení mezinárodně vyhledávaného varhaníka a hráče na historické nástroje Jaroslava Tůmy, kterého četbou textů Petra Lotara, Charlese-Maria Widora a Alberta Schweitzera doprovodil svým podmanivým hlasem charismatický herec Josef Somr.

Jaroslav Tůma hrál Bachovy skladby na nově zrestaurovaný varhanní positiv z roku 1878 a vzácný klavichord z roku 1787. Pořadatele festivalu potěšil také zájem, který posluchači projevili vzápětí po skončení koncertu o oba nástroje. Odměnou jim byl zasvěcený výklad Jaroslava Tůmy.

V neděli 30. září se festival vrátil zpět do Dobrušky. Poprvé za osm let jeho trvání došlo ke změně v programu, když místo sopránu pěvkyně Gabriely Beňačkové, která onemocněla, zněl kostelem sv. Václava hoboj vynikajícího Viléma Veverky. Hobojista připravil spolu s kytaristou Lubomírem Brabcem návštěvníkům nevšední hudební zážitek.

Během koncertu zněla hudba různých autorů a různých období od romantismu přes baroko až po závěr minulého století. Lubomír Brabec ve skladbách Fernanda Sora, Heitora Villy - Lobose, Astora Piazolly či Francisca Tárregy dobrušskému publiku opět dokázal, že právem patří k nejvýznamnějším koncertním kytaristům současnosti a že ho odborné kritiky právem řadí k nejbrilantnějším hráčům světa na tento nástroj.

Publikum stejně vřele ocenilo i virtuozitu Viléma Veverky, hrajícího například hudbu Georga Phillipa Telemanna. 

Známá a posluchačsky oblíbená skladba Air Johanna Sebastiana Bacha pak zakončila nejen tento koncert, ale i dramaturgicky velice zdařilou první polovinu osmého ročníku festivalu F. L. Věka, vyznačující se skvělými umělci a tělesy a také mimořádným zájmem příznivců hudby.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.