Od doby, kdy byl po svém otevření v roce 1981 byl výkladní skříní mezi sportovními zařízeními v regionu, ztratil dobrušský krytý bazén hodně ze svého lesku.

Největší problémy jsou však jaksi paradoxně před očima návštěvníků skryty - nacházejí se v suterénu, v centru všech možných rozvodů - a tak se laickým pohledem zdá, že je vše v pořádku.        

Střípky z historie

Výstavba krytého bazénu v Dobrušce byla zahájena v roce 1973, tedy v době hluboké totality a velmi "populárních" akcí Z. I ve městě F. L. Věka chodili lidé mimo své zaměstnání odpracovat brigádnické hodiny, aby splnili svůj socialistický závazek, aby jim vzali dítko do školky atd. atd.  

Otevření krytého bazénu, postaveného za 4 872 785 korun, v květnu 1981 bylo velkou událostí nejen pro město, ale pro celý rychnovský okres. Když později přibylo i venkovní koupaliště, popularita areálu ještě stoupla.  

Alarmující současnost

Dnes stojí vedení města před zásadním rozhodnutím, jak přistoupit k revitalizaci, která je naprosto nezbytná a která nebude zadarmo. Naopak.

Právě proto se 14. února uskutečnila veřejná prezentace studie revitalizace jak krytého bazénu, tak koupaliště. Zájem ze strany občanů byl velký, diskuse v mnohém zajímavá, v mnohém stranící osobním zájmům jednotlivých návštěvníků bazénu.  

Studie revitalizace areálu

Odvážnou studii, řešící obnovu technologií v souladu s moderními trendy a ruku v ruce s úspornějším provozem, zahrnující navíc výrazné zatraktivnění bazénu i koupaliště, představil Ing. arch. Pavel Lejsek z atelieru ŠUMAVAPLAN.  

Z pohledu návštěvníka areálu navrhuje tým projektantů mnoho změn, mezi nimi například: propojení restaurace a krytého bazénu, v něm pak vznik nové relaxační části s dětským světem a welness s finskou saunou, bylinkovou a solnou kabinou, zážitkovými sprchami nebo odpočinkovými lehátky.  

Větší přitažlivosti by měla dočkat i venkovní část areálu. V padesátimetrovém bazénu je navrhován ostrůvek, který umožní vznik plochy pro vodní pólo, drah pro plavce v délce 25 a 50 metrů. Architekti počítají se zvětšením dětského bazénu a vybudováním atrakcí.  

Při tomto velice stručném výčtu jistě každého napadne: Kolik to bude (nebo by mělo) stát? Celkovou částku odhadují autoři studie na 115 miliónů korun. V případě realizace se počítá s rozdělení do tří (v případě potřeby i do více) etap, protože možnost získání finančních prostředků z dotačních titulů je nízká.  

A závěr? Příznivcům i odpůrcům navrhované revitalizace krytého bazénu a koupaliště v Dobrušce musí být naprosto jasné, že tento areál potřebuje zásadní finanční injekci právě teď. Za pět let by totiž už mohlo být pozdě. Prezentované fotografie současného stavu útrob a "srdce" bazénu to zcela výmluvně dokázaly.                

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.