Jednalo se o koncert výjimečný - dokonce už předtím, než se ozval první tón, signalizovalo oblečení některých návštěvníků, že právě oni se na stejnou notu s orchestrem naladili již doma.

Muzikanti pak mistrně přenesli své příznivce do doby, kdy se žilo mnohem pomaleji, kdy elegance a úcta patřily k samozřejmostem, kdy slovo čest mělo stejnou cenu jako zlato a kdy vznikaly skladby, kterým bezmála sto let života vůbec nic neubralo na kráse.         

„Dnešní koncert je úplně jiný. Zapomeňte na dobu, ve které jste sem přišli, a je dobře, že někteří z vás přišli i v naší době,” pronesl po vstupním kabaretním entrée s lehkým úsměvem kapelník Pavel Plašil.

Hned vzápětí dokreslil atmosféru: „Představte si, že jste v první polovině minulého století, že jste továrníky, majiteli polností, lesů, luk a hájů, že jste ouředníčky i emeritními profesory nebo učiteli, kterých si každý váží. I já mám tu čest, že jsem vlastník něčeho - poprvé v životě mi patří orchestr... Je první polovina 20. století, nám je krásně a máme tady svůj kabaret!”  

Pak už pozval na pódium jednotlivé členy SVÉHO big bandu, do jednoho prvorepublikově oděné, pány dokonce oknírkované a dámy s boa, aby zahráli první skladbu a to od legendárního George Gershwina.

Když nástroje utichly, ujal se s grácií dvojrole průvodce a zpěváka Pavel Švestka a velice poutavě uvedl dalšího hudebního génia: „Jsem moc rád, že nyní dojde i na mého krajana Jaroslava Ježka, našeho českého Gershwina. Je zvláštní, co vše mají GG a JJ společného: Oba byli pianisty, skladateli divadelní muziky a zároveň oba fušovali do klasiky. Narodili se v rozmezí osmi let od sebe a v podobném rozmezí také zemřeli. Právě na ně bezvadně platí rčení - Život krátký, umění dlouhé.”

Dramaturgii novoročního koncertu senzačně podtrhla také zpěvačka Zdeňka Veselková Kolaříková, a to nejen zpěvem. Pojala koncert jako módní přehlídku. „Bude se snažit naplnit heslo, že šaty dělají člověka. Zatímco na začátku jste měli čest s kabaretní zpěvačkou, tak nyní přijde dáma z lepší společnosti. Podíváme se i do černobílých filmů, a proto také přijde v černobílé verzi. Šaty dělají člověka bude dokonce název jedné skladby,” avizoval Pavel Švestka a měl pravdu.

Vedle skladeb Jaroslava Ježka si návštěvníci do sytosti vychutnávali hudbu Václava Pokorného, Jiřího Traxlera, skladby zahraničních ikon Bennyho Goodmana, Luise Primy, Glenna Millera, písně z filmů, v nichž exceloval Oldřich Nový, stejně jako z muzikálů.

Aplaus nadšeného publika sklízeli za sólové party Robert Hruška (trubka), Anežka Smotlachová (saxofon), Vít Skalička (bicí), Karel Koldinský (klavír), Jan Pírko (trombon) i další a samozřejmě Pavel Plašil (klarinet).

A posluchači se měli - jak bylo řečeno hned v úvodu novoročního koncertu - opravdu krásně. Potlesk vestoje to plně potvrdil.

Dodatek na závěr: Mladý týnišťský big band oslavil 3. prosince 2017 pětadvacet let od svého prvního koncertu a o tom, že pod vedením zakladatele a kapelníka Pavla Plašila zraje jako víno, nemůže být pochyb. V neděli 7. ledna to znovu dokázal.     

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.