Předpremiéra Čertovin v Dobrušce

Milovníci ryze českých pohádek Zdeňka Trošky nejen z Dobrušky, ale i širokého okolí vzali totiž tentokrát předprodej vstupenek doslova útokem, a to hned dvojnásobným, protože se promítalo od 17.30 a 20.15 hodin.

Navíc dostali ještě lákavý dárek v podobě osobní účasti známého a oblíbeného režiséra, po jehož boku dorazili i představitelé čeledína Jana a čerta Uheláka, tedy Richard Jaroslav Müller a Dominick Benedikt. 

Vzápětí poté, co se na plátně dobrušského kina poprvé uzavřel děj Čertovin, co dobro zvítězilo díky čertům nad zlem a Hříšná duše (Radek Holub) přece jen skončila v nebi, se poprvé ozval potlesk více než tří stovek diváků, během něhož se na pódiu objevil Zdeněk Troška a filmový Jan s čertem Uhelákem.

Beseda s tvůrci - vzpomínky na natáčení

Otázky diváků směrem k tvůrcům doslova sršely jako jiskry v pekle a vzpomínky na období natáčení vyvolávaly opakovaný smích i potlesk.

Režisér sklidil uznání za výběr filmových lokací, mezi nimiž se objevuje nejen Peklo Čertovina u Hlinska, ale i tvrz v Drslavicích a půvabná zákoutí jihočeských vesnic.

Zdeněk Troška si pak pochvaloval přízeň počasí, neboť za celou dobu natáčení prý nespadla jediná kapka deště. Zatímco on si blankytně modrou oblohu, tedy pokud na ní zrovna "nečmárala" bílé čáry letadla, nemohl vynachválit, zcela jiný názor měl čert Uhelák: „Když máte na sobě kostým čerta, což je vlastně kožich, a na teploměru jsou třicítky, někdy čtyřicítky nad nulou, je to hrůza. Ze mě byl karamel. Já jsem tekl, kudy jsem chodil! Měli jsme ale úžasný štáb, a tak kolem mě chodili lidi s deštníkem, vějířem a větrákem, líčili mě znovu  a znovu, protože jsem se stále roztékal,” prozradil Dominick Benedikt.

Čeledín Jan pro změnu líčil své nečekané potíže s obrovským kamenem, který ho v pohádce zavalil: „Kámen byl příliš lehký. I když byl obrovský, vážil jen asi kilo a půl, protože byl z polystyrenu. Ale já jsem hrál, že jsem zavalený, musím ho odvalit a vylézt zpoza něj. Přitom jsem se ho nesměl dotknout, protože byl tak lehký, že by se hned začal hýbat. Obcházel jsem ho, abych do něj nedrcnul, a přitom to muselo vypadat, jak jsem hrozně zavalenej,” vyprávěl Richard Jaroslav Müller a diváci se skvěle bavili.

Vzápětí si také vysloužil pochvalu Zdeňka Trošky za svoji zručnost: „Měl jsem strach, jak bude Jan sekat kosou. Ale jeho dědeček bydlí na venkově a ještě předtím, než věděl, že bude hrát ve filmu, naučil ho sekat kosou. Takže sekal, sekal a dokonce velice hezky - posekal půl Šumavy...”

Po pohádce a besedě následovala ještě autogramiáda. Frontu na podpisy si trpělivě vystáli děti i dospělí a podle ohlasů odcházeli domů stejně nadšeni všichni.

Premiéra

Přejme tedy Čertovinám, aby od 4. ledna 2018, kdy se pohádka dostane oficiálně do kin, podobně úspěšně plnily hlediště, jako tomu bylo 28. prosince v Dobrušce.    

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.