Týnišťsko-rychnovská sestava tedy přiveze do Dobrušky známou, a právě v tomto období velice oblíbenou, "Rybovku" Jakuba Jana Ryby a tím i vítaný hudební dárek, který ozvláštní třetí adventní neděli všem, kdo v neděli 17. prosince do Husova sboru přijdou.  

Interpreti

Orchestr ZUŠ Týniště nad Orlicí pod taktovkou ředitele školy a člena Filharmonie Hradec Králové Mgr. Pavla Plašila doprovodí zpěvem zkušené rychnovské sbory Carmina a Carmina alta a sólisté, 

Hej, mistře

Mše z roku 1796, vyprávějící příběh zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám, si oblibu si získala především tím, že je zasazena do českého prostředí. Širokému obecenstvu se stala přístupnou a srozumitelnou svou prostotou i radostnou a svěží atmosférou.    

Jistou zvláštností mše Hej, mistře je fakt, že od Jakuba Jana Ryby pochází nejen hudba, ale i text. Po celých českých zemích se brzy po svém vzniku rozšířila prostřednictvím opisů - od počátku vznikalo mnoho úprav, spočívajících ve změnách instrumentace, textu, melodie, popř. transpozicích do jiných tónin.

Originální partitura se bohužel do dnešních dnů nedochovala, a tak Česká mše vánoční existuje v četných opisech a v současnosti uváděné verze jsou sestaveny na základě jejich rozboru. Některé části mše bývají provozovány i samostatně jako pastorely.

Sváteční chvíle s ryze českým vánočním příběhem v podobě České vánoční mše Jakuba Jana Ryby začínají Husově sboru v Dobrušce v 15 hodin a posluchači se tedy opravdu mají na co těšit.

Vstupenky budou v prodeji přímo před koncertem.     

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.