Zatímco dobrušští zástupci jezdí do městečka na břehu Balatonu především v létě a na podzim, aby se zúčastnili nejen slavností vína, ale také prezentovali svoji tvorbu a umění, druhá strana je v Dobrušce tzv. jako doma v době pouti, Svatováclavských slavností - a právě začátkem prosince.

Ochutnávka maďarských “balatonských“ vín, která se letos uskutečnila 1. prosince, si za dobu svého trvání získala mnoho příznivců, z nichž se postupem doby stali doslova vyznavači lahodného moku z révy.

Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Do malého sálu společenského centra, v němž se Olaszrizling, Szürkebarát, Muskotály Otonel, Kéknyelü, Tramini nebo Kékfrankos ve variantě szárás, félszárás, féledés i édés (suché, polosuché, polosladké, sladké) rozlévaly, dorazily desítky lidí a většina si oblíbené značky odnášela i domů.

V přilehlých prostorách navíc voněly pravé maďarské klobásy a také ty šly tzv. „na dračku“. Zkrátka další ochutnávka v maďarském duchu se opět vydařila ke spokojenosti obou stran a co víc – i během vánočních svátků se bude s číšemi vína v Dobrušce vzpomínat na maďarské přátele.

O den později, v sobotu 2. prosince, pozval starosta Dobrušky Petr Lžíčař do reprezentačních prostor radnice všechny členy maďarské skupiny a dále ty, kteří v roce 2001 stáli na začátku vzájemného partnerství a spolupráce.

Smlouvu mezi oběma městy tehdy podepsali starostové Oldřich Klobas a Jószef Gáspár a oba o šestnáct let později potvrdili radost z toho, že spolupráce pokračuje a stále se rozvíjí.

Slavnostním chvílím byli přítomni výtvarníci také Josef Benedikt, Karel Štětina a fotograf Pavel Štěpán, kteří v Ábrahámhegy mnohokrát svoji tvorbu vystavovali, ze soukromé sféry Peter Tomaščin a Václav Dvořák, kteří partnerství dodnes aktivně podporují, za maďarskou stranu pak tehdejší radní Gyula Bórbely. Nechyběli samozřejmě zástupci současného vedení obou měst.

Slavnostní chvíle stylově zahájilo žesťové kvarteto ze ZUŠ Dobruška a zakončil zápis do pamětní radniční knihy. Maďarským zástupcům budou Dobrušku doma připomínat nejen další zážitky, ale také nový kalendář historických fotografií nazvaný Dobruška 100 let republiky, jehož první výtisky dostali právě oni.        

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.