Zajímavý interiér bývalé kovárny i jednotlivé detaily zachytil svým objektivem fotograf Pavel Štěpán a souboru velkoformátových barevných fotografií dal název Stará Hájkova kovárna.

Je příznačné, že autor své obrázky poprvé představuje veřejnosti v prostorách, kde vznikly, tedy ve staré Hájkově kovárně v Dobrušce.

Vernisáž ojedinělé výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 30. listopadu v podvečer za přítomnosti přátel z maďarského partnerského města Ábrahámhegy, mezi nimiž nechyběl ani starosta Vella Zsolt.   

O historii kovárny i kovářského řemesla promluvil na úvod bývalý vedoucí Vlastivědného muzea v Dobrušce Jiří Mach.

„Kovářství je řemeslem velmi starým, sortiment kovářských výrobků byl značně široký a zahrnoval celou tehdejší železářskou výrobu. Kováři vyráběli předměty denní potřeby, jako jsou kladiva, sekery, motyky atd. - a ve starších dobách dokonce trhali i zuby. Mnoho jich ovšem nebývalo, a tak nedokázali vytvořit vlastní cech a byli příslušníky Cechu rozličných řemesel,” uvedl historik.

Dále připomněl, že už na první pohled zajímavá budova byla často ztvárňována malíři a že kovárnu v provozu bylo možné naposledy vidět během dvou ročníků Toulek po dobrušských památkách.

Po hudební vložce žáka ZUŠ v Dobrušce přivítal pozvané, včetně maďarské delegace z partnerského města Ábrahámhegy starosta Dobrušky Petr Lžíčař. Mezi hosty zvláště zmínil Jószefa Kovácse, který se díky svému příjmení musí prý cítit v kovárně jako doma.

Dále starosta seznámil přítomné s projektem propojení kovárny se sousedním Domem dětí a mládeže. „Po realizaci stavby bude kovárna sloužit výtvarným oborům, jako jsou řezbářství nebo keramika,” uzavřel svoje vystoupení.     

Autor fotografií poděkoval všem, kteří mu pomohli s realizací výstavy. Upozornil i na "rezavé" rámy fotografií, dobře padnoucí k námětu obrázků. Prozradil, že rez na nich byla vytvořena zcela účelově použitím obyčejného octa.

Výstava je přístupná o víkendech.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.