Psal se rok 1888, když přepyšský kaplan Mádr inicioval stavbu kaple uprostřed lesů. Lokalitu si jistě nevybral náhodou, protože na začátku údolí vyvěrá vydatný pramen, který údajně nikdy nevyschne, a není zdaleka jediný, v jeho okolí jsou další.

O tři roky později, v roce 1891, byly v přilehlé lesní stráni vybudovány kapličky křížové cesty a do skály vytesán Boží hrob. Většinu nákladů - 3328 zlatých 72 krejcarů na kapli a 2000 zlatých na křížovou cestu - financoval sám iniciátor, tedy kaplan Mádr, zbytek věnovali věřící. 

Od letošního května zdobí Dřízenské údolí s kapličkou a křížovou cestou nově instalovaná a vysvěcená dřevořezba místního řezbáře Radka Křivky. Tam, kde je umístěna, býval kdysi obraz Matky Páně na dřevě s letopočtem 1764. Obnovila se tak prastará tradice, která trvá s menšími či většími přestávkami více než dvě stě padesát let, ale vedle toho právě rukodělná práce přepyšského amatérského umělce dala vzniknout mimořádně originálnímu dárku. 

Vedení obce ve spolupráci s výtvarníkem a profesorem ČVUT Marianem Karlem získalo nejprve 3D model dřevořezby a na základě něho vznikla malá plastika Panny Marie v podobě medailonku, kterým jsou od letošního roku vítáni do života noví občánci Přepych.

A tak v sobotu 19. září převzali v kapli Panny Marie v Dřízenském údolí rodiče prvních šesti letos narozených dětí z Přepych jedinečný dárek jako věrný (ale mnohonásobně zmenšený) obraz dřevořezby, jejíž originál zdobí prostranství u studánky Křižovka v tomto poutním místě. Na rubové straně jsou přitom vždy uvedena jména rodičů a jméno jejich potomka s datem narození.

V Přepychách tak v roce 660. výročí první dochované písemné zmínky o obci vznikla pozoruhodná novodobá tradice, propojená s historií obce a vznikem krásného místa, opředeného geniem loci, tradice, která naprosto unikátním způsobem spojila minulost se současností.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.