Návštěvníci zámku Častolovice se až do Pondělí velikonočního mohou těšit na prohlídku velikonočně vyzdobené expozice a zároveň na výstavu nadačního fondu Slunce pro všechny, která je připravena v zámecké galerii a svoji tvorbu na ni představují děti s postižením. Otevřen už je i zámecký obchod s dárkovými předměty. 

Ti, kdo si prohlídku častolovických zámeckých prostor nenechají ujít, uvidí, že jednotlivé místnosti jsou zařízeny historickým nábytkem od dob renesance až po biedermeier.

Sbírku obrazů z 16. a 17. století tvoří především originály Karla Škréty, Lucase van Valckenborcha a Johanna Heinricha Schönfelda a nejzajímavější z nich najdete v zámecké knihovně a tapetovém pokoji.

Další raritou je bývalá jídelna zdobená malovaným kazetovým stropem, nazvaná Tobiáška s výjevy zachycujícími příběh žida Tobiáše podle rytin H. Cocka. Na stěnách místnosti visí obrazy českých panovníků v životní velikosti. V dřívější době zde byly pořádány hostiny, ale i v současnosti může Tobiášova jídelna sloužit významným událostem. Jednou z nich bylo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky v roce 2002.

Do Rytířského sálu s rozlohou 300 m² jsou návštěvníci uvedeni arkádovou chodbou s množstvím květin. Původní renesanční kazetový strop zachycuje příběhy ze Starého zákona, které vycházejí z rytin Jana Sadelera. Zdi tohoto sálu dekorují obrazy předků Šternberků a jeho součástí je kaple Božího těla, v níž se nachází tyrolský oltář s renesančními reliéfy z roku 1601.

Předtím, než se do Častolovic vypravíte, stojí za připomenutí, že majitelka zámku Franziska Diana Phipps Sternbergová patří k významným bytovým architektům a věnuje velkou pozornost nejenom expozici, ale také celkové prezentaci zámku a parku a že jejím cílem je, aby se zde návštěvníci cítili dobře.

Že se to paní hraběnce opravdu daří, je nejlépe se přesvědčit na "vlastní kůži", tedy osobní návštěvou tohoto renesančního skvostu na soutoku řek Bělé a Kněžny.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.