Tento renesanční skvost, který neoddiskutovatelně patří k chloubám kraje pod Orlickými horami, už na první pohled zaujme návštěvníky unikátní sgrafitovou výzdobou pokrývající všechna průčelí zámku a působící naprosto pohádkovým dojmem.

Současní majitelé se rozhodli zásadním způsobem rozšířit spektrum zážitků, které si odsud může návštěvník odnést, a proto připravili mimo tradiční návštěvy zámeckých interiérů a procházky udržovaným parkem s přilehlou oborou další překvapení.

Především dětem je určen tzv. Babiččin dvoreček s mnoha druhy zvířat. Zcela nové expozice vznikly právě v těchto dnech ve velmi zajímavých a čerstvě zrekonstruovaných prostorách bývalé sýpky. První patro tohoto objektu slouží jako muzeum, v jehož jedné polovině je možné vidět výstavu kočárků a panenek, v druhé pak přírodovědné exponáty – minerály, motýly, zvěř našich lesů a mnoho dalších.

Petr Dujka, majitel zámku má v tomto směru velké plány a stojí na samém začátku jejich plnění. „Chtěl bych časem vystavit veškeré savce, žijící na našem území, chtěl bych zde mít i kompletní ryby. V současné době vystavujeme hmyz v řádech tisíců exemplářů, ve sbírce jsou kompletní ptáci nejen z Evropy, ale i z Ameriky, jsou tam i mořští živočichové, dále některé zkameněliny, vyvřeliny a také kameny – polodrahokamy nalezené v českých zemích, například vltavíny a české granáty,“ řekl na adresu vznikajícího přírodovědného muzea.

Prozradil, že soubor zakoupil před dvěma roky, a dodal: „Do budoucna bych chtěl samozřejmě sbírku rozšiřovat. Počítám s tím, že to jednou bude největší soukromé přírodovědné muzeum v naší zemi.“

Po prohlídce této části sýpky čeká na návštěvníky o patro výš další příjemné překvapení. Krásné prostory druhého nadzemního podlaží začínají právě v těchto dnech sloužit jako galerie výtvarného umění. Mezi vystavovateli je skupina dvanácti výtvarníků pocházejících z Čech, Moravy i Slovenska. Jeden z nich - rychnovský rodák Pavel Pětioký, který v současné době žije v Bratislavě, řekl: „Jedná se o umělce různého zaměření a vyvrcholením našeho zdejšího působení bude Doudlebský plenér 31. srpna.“

Už podruhé vystavuje v Doudlebách nad Orlicí také fotograf Robert Rohál. V loňském roce představil v jedné ze zámeckých komnat soubor Komtesa, který navíc vznikl přímo v tomto zámku, a nyní se prezentuje svojí nejnovější kolekcí Romance o Krásce a Zvířeti, o níž prozradil: 

„Ve svých fotkách mám rád příběhy, a proto jsem si i pro letošek vymyslel novou kolekci, k níž mě inspiroval francouzský film z roku 1946 režiséra Jeana Cocteaua. Hrál v něm Jean Marais, moje velká ikona. Také jsem využil přátelství jak s režisérem Petrem Gáborem, který mi ono Zvíře "zahrál", tak s modelkou Karolínou Bubelovou. To je kráska, jak se patří. Fotilo se asi měsíc na několika zámcích. Finální verze obsahuje dvaadvacet černobílých fotografických obrazů na plátně, v nichž jsem se snažil převyprávět onu starou pohádku,“ uvedl Robert Rohál.

Zámek je o prázdninách, které právě začínají, otevřen od úterý do neděle od 9 do 18 hodin. Stejnou otvírací dobu má samozřejmě i přírodovědné muzeum, expozice kočárků a panenek i galerie výtvarného umění.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.