Poutavé vyprávění si přišlo poslechnout 55 seniorů, pozvání přijal i starosta města Jiří Bartoš. Tato opravdu vydařená akce v Klubu seniorů Pohoda v Kostelci nad Orlicí odstartovala celý cyklus věnovaný Orlickým horám.

V prvním pořadu se posluchači dozvěděli mnoho zajímavého o knihách, které Josef Lukášek napsal. Jsou to jednak kouzelné pohádkové příběhy z Orlických hor, jež znají děti i dospělí jak z rychnovského regionu, tak snad z celé republiky, ale také krásná publikace Souznění člověka s přírodou, která vznikla ve spolupráci s fotografem Lubomírem Imlaufem.

Součástí odpoledne byly čtené ukázky z tvorby. Sám autor přečetl příběh o pašerácích a velmi aktuální pohádku O bledulkách, jak paní zima nechce opustit Orlické hory pro změnu hlavní organizátorka setkání Míša Nováková.           

K tomu, jak sháněl náměty k pohádkám, Josef Lukášek řekl: „Díky tomu, že jsem dělal průvodce Orlickými horami, tak jsem pátral ve všem možném – hasičských sbornících, kronikách, zajímavé jsou národopisné věstníky. Velice krásné povídání a zdroj informací, s nímž se setkávám stále, je povídání pašeráků. Jsou tady dodnes potomci pašeráckých rodin, někteří dokonce sami pašovali, přenášeli nejen cukerín, petrolej, vratislavickou kořalku, ale třeba i vamberskou krajku na jednu stranu a na druhou zase látky a obleky."

Kostelecké setkání a čtení pohádek nebylo pro tohoto autora zdaleka první, naopak - za čtenáři jezdí velmi často. "Autorských čtení mám poměrně dost a pohádky čtu i u nás na chalupě našim krajanům v rámci bohemistických kurzů v Dobrušce. Díky těmto kurzům jsem se dostal i do českého centra v Mnichově, kde jsem četl pohádky a vyprávěl o nich české menšině. Jezdím také do Zelówa pod Varšavou, kde je naše menšina, která tam přišla ve třech časových vlnách. Já jim vyprávím pohádky v rámci akce pasování na školáky a překladatelka přečte pohádku v polštině. Při poslední návštěvě jsem měl s sebou velkou loutku čerta a vyprávěl pohádku o čertech ve mlýně. Úplně první čtení mých pohádek proběhlo v Klubu důchodců v Dobrušce. Jezdím také do knihoven," řekl nedávno.   

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.