Výstava z cyklu Orbis Pictus Play byla nainstalována v prostorách staré tovární haly plné sloupů. Ty inspirovaly autory konceptu Petra Nikla a Jiřího Walda k tomu, aby zde vytvořil obří labyrint z 1200 metrů čisté látky, která byla vyrobena právě v továrně Veba.

Spoluautor výstavního projektu Jiří Wald se dokonce rozhodl labyrint z látky přihlásit do Guinessovy knihy rekordů: „Domnívám se, že náš labyrint z jednoho druhu látky je vskutku unikátní a pravděpodobně se nikdo na světě se ještě nepokusil nic podobného vytvořit.“  

Mezi vystavující umělce patří např. Milan Cais, Ondřej Smeykal, Marianna Stránská, Quido Sen, Ondřej Janoušek či sám Petr Nikl. Nejenže labyrint působí tajemně a návštěvník nikdy neví, co ho čeká za dalším rohem, ale navíc podtrhuje a dokresluje tvář výstavy.

„Doufám, že za rok bude na každého výstava působit úplně jinak. Nyní jsou kolem nás bílé stěny látky, ale chceme s tímto materiálem stále pracovat spolu s návštěvníky - malovat na něj, prostřihávat ho, nadzdvihávat,“ uvedl Petr Nikl.

Málokdo asi ví, co je to Kuleta, Harfie, Krystalíza, Prodvafonie nebo Golem. Jde o pouhý zlomek z desítek uměleckých objektů, které se na výstavě nacházejí. Jsou to sochy, hračky, exponáty a vlastně dost těžko popsatelné předměty, které sami autoři projektu označují jako „biostroje na kreativitu“.

Návštěvníci se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá a proč je třeba Kuleta nejoblíbenějším herním prvkem výstavy. Třeba proto, že skleněné kuličky nikdy neomrzí. Jedna místnost je plná zvuků, světla a postupně i barev. Druhá tmavá, znějící zase trochu jinak a plná blikajících a barevných svítidel a diod. Jsou vidět stíny, slyšet zvuky, ale co je vydává, to je pokaždé takovým malým tajemstvím. Na výstavě lze jen těžko potkat člověka, který by se alespoň na chvíli nevrátil do dětských let. 

Školní skupiny z Královéhradeckého kraje mají díky Nadaci Karla Janečka jeden vstup s doprovodem pedagogů na výstavu zdarma.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.