Budova přádelny v Broumově byla pro mnohé umělce velkou inspirací. Na ploše 4500 metrů čtverečních textilní továrny vytvořil spoluautor projektu Petr Nikl labyrint z 1200 metrů tkanin, které vznikly právě v broumovské textilce. V labyrintu je umístěno několik desítek uměleckých objektů, které vybízejí ke hře, interakci a rozvíjí představivost.

„Takřka nekonečné bludiště umožňuje vytvořit soubor mnoha herních hnízd, jež využívají a umocňují magický potenciál starobylé tkalcovny. Výstava je plně interaktivní, je určena všem bez rozdílu věku, nabízí aktivní tvůrčí prostředí plné překvapení, sebereflexe, imaginace a spoluhry,“ pozval na výstavu Jiří Wald - zakladatel projektu Orbis Pictus, jehož je PLAY součástí.

Mezi vystavenými objekty jsou díla Petra Nikla, Milana Caise, Ondřeje Smeykala, Petra Lorence a mnoha dalších. Některé z vystavených instalací byly již představeny v rámci předchozích výstav cyklu, jiné jsou nové, vytvořené speciálně pro potřeby PLAY Broumovsko.

Na Broumovsku bude výstava otevřena do konce února 2015. Pak bude putovat dále po Česku až skončí v roce 2023 v nizozemském Naardenu, kde je pohřben právě Jan Amos Komenský, jehož dílo bylo pro celý projekt inspirací.

Výstava je součástí projektu Orbis Pictus PLAY, který od roku 2000 sklízí úspěchy nejen v Čechách, ale i po evropských metropolích.

Kompletní seznam exponátů i s nákresy a další informace jsou k dispozici na www.playbroumovsko.cz.

Každá výstava ze série Orbis Pictus přináší návštěvníkům nespočet interaktivních exponátů, které zapojují všechny smysly. PLAY Broumovsko ve spolupráci s Proregiony.cz navíc ještě podporuje rozvoj regionu soutěží, která by měla přitáhnout pozornost k tomuto regionu. Každý návštěvník výstavy získá zdarma ke vstupence hrací kartu a může začít při návštěvě památek, zajímavých kulturních akcí a běžných nákupech na Broumovsku sbírat etikety od partnerů, jimiž jsou regionální výrobci, obchodníci a podnikatelé.

Hlavní cenou je automobil a dále bude probíhat i měsíční slosování o další hodnotné výhry. 

„Cílem doprovodné soutěže výstavy PLAY Broumovsko je, aby se lidé seznámili s celou škálou místních výrobků, využívali zdejší služby, poznávali zajímavé projekty, účastnili se kulturních, společenských či třeba sportovních akcí, vyhledávali historické památky a další turistické cíle,“ přiblížil doprovodný projekt Jiří Wald.

Výstavu spolupořádá Agentura pro rozvoj Broumovska, Audabiac, Proregiony.cz. Záštitu nad akcí převzali: Bc. Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský Petra Nikla. 

V první květnový den se k výstavě v Broumově připojí ještě samostatná výstava Sensorium na zámku v Adršpachu. Ta rozvíjí „dvanáct smyslů člověka“ tak, jak o nich přemýšlel a učil Jan Amos Komenský.

Školní skupiny s pedagogickým doprovodem z celého Královéhradeckého kraje mají výstavu zdarma, a to díky podpoře Karla Janečka a jeho nadace. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.