"Bartoňův okresní sirotčinec v Náchodě byl postaven z daru velkoprůmyslníka Josefa Bartoně v roce 1908 a 1909, a odevzdán náchodskému okresu dne 5. prosince r. 1909," píše se v dokumentu Náchodsko z roku 1933 drženém Státním okresním archivem Náchod. Jakou souhrou náhod se dům skoro přesně na den "dožil" 101. narozenin? 

Fotogalerie fotografií ve vyšším rozlišení.

V domě, který býval výraznou dominantou města, žilo 45 až 80 sirotků ve věku od 3 do 14 let. Od roku 1925 jejich počet postupně klesal. Přesto jím za prvních 20 let existence prošlo přibližně 1200 dětí.

Sirotčinec přestal být sirotčincem začátkem druhé světové války. Potom, až do roku 1996, stavba sloužila nemocnici. Ordinovali tady dětští lékaři, bylo zde ušní, oční a nervové oddělení.

Patnáct let dům trpěl

Od roku 1996 je dům opuštěný a rychle chátrá. Nejsou ani peníze na jeho demolici, natož na údržbu. Nedaří se pro něj najít využití, přestože snah bylo několik.

Podle historiků je velká škoda, že se architektonicky i stavebně cenný dům nepodařilo zachránit. "Vůbec se nemělo dopustit nechat dům zchátrat," shodují se.

Demolice způsobila smutek i běžným občanům města, především pamětníkům. Všichni doufali, že nemocnice využije dům například pro potřeby reprezentativního ředitelství a jako vstup do nemocničního areálu. Málokdo chce dnes pochopit, že náklady na opravu by byly vyšší než praktický přínos opraveného domu.

"Neměli to nechat zpustnout. Nemuseli by nic opravovat a dům by sloužil," zlobil se starší muž, když procházel oblakem prachu z bortícího se zdiva.

Místo sirotčince parkoviště

S domem odešel nevratně další kus náchodské historie. Jediným okamžitým přínosem demolice bude vznik provizorního parkoviště na jeho místě. Budoucnost by podle dlouhodobých plánů měla místo zaplnit novostavbou nemocničního ředitelství a novým parkovacím domem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.