Klub přítel turistiky Spartak Police nad Metují (KPT) byl požádán šéfem zimní sekce Klubu českých turistů (KČT) Otakarem Bourou, aby uspořádal XVI. Český srazu zimních turistů. A to i přesto, že Klub přátel turistiky v Polici není členem KČT.

Žádost byla vyslyšena a hned od první chvíle bylo jasné, že na této akci se musí podílet i Město Police nad Metují, CKV Pellyho domy a také Královéhradecký kraj. A aby toho všeho nebylo málo, tak se během chvíle z Českého srazu stal sraz Československý, protože na Slovensku nenašli pořadatele pro jejich 52. Slovenský zimní sraz turistů.

A tak po ose – vedení KČT – zimní sekce KČT doputovala slovenská žádost do Police. Kdo by si nechtěl zdvojnásobit organizační starosti, kdo by se nechtěl starat o to, zda budou mít slovenští turisté kde si vyměnit eura…? Navíc v tuto chvíli lze zodpovědně říci, že přihlášených turistů ze Slovenska je víc než těch českých. A aby toho všeho nebylo ještě málo, ozvala se i skupina turistů z Polska.

V tuto chvíli mají organizátoři za sebou velký kus práce, která byla třeba snazší o to, že jim v maximální možné míře vyšli vstříc majitelé penzionů a hotelů na Broumovsku a Policku - a stejně tak vyšli vstříc třeba i ředitelé škol a sokolové. Kromě hotelů, penzionů a ubytoven se bude spát i v tělocvičnách a sokolovnách. A ti nejotužilejší si můžou sraz zpestřit spánkem pod širým nebem na Žděřině. Podobně vstříc vyšli i v jídelně Družstva vlastníků, kde se budou moci účastníci srazu stravovat.

Všechno vypukne ve čtvrtek 14. února a až do neděle 17. února se Police nad Metují stane hlavním městem turistiky v rámci České republiky, Slovenska a Polska. Centrem srazu bude horní část Masarykova náměstí (před hotelem Ostaš) a Pellyho domy. Horní část náměstí bude v době srazu uzavřena pro automobilovou dopravu.

Organizáři srazu proto prosí občany Police nad Metují o trpělivost po dobu konání akce, která může někomu zkřížit jeho plány. V té době se totiž po městě a jeho okolí bude pohybovat 700 – 800 návštěvníků.

Další informace najdete na www.turistipolice.cz a na facebooku Český-zimní-sraz-turistů-2019.

V tuto chvíli je na místě poděkovat za pomoc a spolupráci Městu Police nad Metují, CKV Pellyho domy a Muzeu papírových modelů.

Organizátoři se samozřejmě nebrání pomoci dalších spolků, institucí či jednotlivců. Pokud chtějí pomoci přímo na místě, mohou se ozvat na telefon Petra „Pindejse“ Scholze: 603 392 889.

XVI. Český sraz zimních turistů pořádá Klub přátel turistiky Spartak Police nad Metují z. s. ve spolupráci s KČT Broumov, ÚV KČT – sekce lyžařské turistiky, pod záštitou místostarosty Police nad Metují Mgr. Jiřího Škopa a prvního náměstka Královéhradeckého kraje Mgr. Martina Červíčka.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.