Asi třicet kilometrů jihozápadně od Prahy, nedaleko toku řeky Berounky, stojí jeden z nejkrásnějších českých hradů – hrad Karlštejn. Pokud není tím úplně nejkrásnějším, je jistě nejznámějším a nejnavštěvovanějším.

Tento hrad nebyl nikdy dobyt, i když se o to pokoušela už husitská vojska - a třeba švédská armáda se dokázala dostat až na hradní nádvoří.

Roku 1342 postihla Prahu, při jarním tání, nečekaná povodeň, která strhla tehdejší jediný kamenný most přes Vltavu, most Juditin. Pro království, které se nacházelo v neutěšené hospodářské situaci, byla stavba nového mostu neřešitelným problémem. Proto bylo ke stavbě nového kamenného mostu přikročeno až v roce 1357. Řeč je o Karlově mostě.

Dne 21. listopadu 1344 vládla v Praze atmosféra netrpělivého očekávání. Ten den bylo naplánováno položení základního kamene jedné z nejvýznamnějších staveb celé české historie: Chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Všechny tyto tři stavby (ale nejen ony) jsou důkazem snahy krále Karla udělat z Prahy důstojné sídelní město a centrum království i císařství.

Tři výše představené stavby byly vybrány záměrně, všechny totiž můžete potkat v Muzeu papírových modelů. Kdo může říct, že viděl Karlštejn, Pražský hrad i s Chrámem sv. Víta nebo Karlům most z nadhledu a na jednom místě?

Muzeum nabízí možnost prohlídky Pražského hradu v intimním nočním osvětlení a třeba i šanci se sklonit a uvidět části Karlova mostu odspodu, aniž by si člověk musel najmout lodičku či si smáčet oblečení. A kromě toho je v expozici ještě dalších téměř dva tisíce modelů nejen architektury.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.