Tradiční koncert v historických prostorách zámku v Novém Městě nad Metují, na němž budou znít písně z pera Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů nebo Václava Jana Tomáška, Davida Rejchrta či Jaroslava Křičky, ozdobí svým uměním operní pěvec Richard Novák, kterého na klavír doprovodí dobrušský rodák Jaroslav Šaroun.    

Operní pěvec Richard Novák absolvoval konzervatoř v Brně a stal se laureátem pěveckých soutěží v Toulouse (1961) a Hertogenbosch (1962). Od roku 1954 účinkoval jako sólista Státního divadla v Ostravě a Janáčkovy opery v Brně. V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství. V roce 2005 obdržel cenu ministra kultury za přínos v oblasti hudby a vloni cenu Antonína Dvořáka.

Jaroslav Šaroun studoval u Miloslava Kabeláče, absolvoval HAMU v Praze a v roce 1999 byl tamtéž jmenován profesorem. V roce 1976 ho Václav Neumann přivedl do České filharmonie, kde se stal jako hráč klávesových nástrojů řádným členem a kde působil neuvěřitelných třicet šest sezón. Pracoval s mnoha vynikajícími dirigenty, mezi nimiž nechyběli například Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Eliahu Inbal, Manfred Honneck nebo Christoph Eschenbach. Příznivci festivalu si Jaroslava Šarouna, kterému byla v roce 2015 udělena cena festivalu F. L. Věka, dobře pamatují v souvislosti s koncertem mezzosopranistky Dagmar Peckové v rámci třetího ročníku.

Na novoměstský koncert vypravují organizátoři pro majitele vstupenek a abonentek zdarma festivalový autobus s odjezdem v 15.45 hodin z Opočna, v 16 hodin z autobusového nádraží a v 16.10 ze zastávky Laichterova v Dobrušce.

V rámci tohoto koncertu budou také v prodeji oblíbené dárkové poukazy, které jejich majitelé vymění před zahájením osmého ročníku za abonentní vstupenku, zaručující rezervaci místa v předních řadách koncertních prostor.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.