Podle jedné legendy pohanská bohyně plodnosti Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták.

Vajíčko, jako prastarý symbol života užíváme při jarních obřadech dodnes a v dávných dobách se jim dokonce přisuzovala magická moc. Také zajíčka pečeme nebo používáme jako dekoraci. Zajíček tzv. Osterhase se k nám se dostal až počátkem 20. století z Německa. Zajíc, jako symbolem plodnosti, života a štěstí, je spjat s egyptskou a aztéckou mytologií. Ze jména bohyně plodnosti Eostre pak vznikl název Easter, anglické označení Velikonoc.

Velikonoce provází nepřeberné množství pohanských i křesťanských zvyků. Většinou však velikonoční zvyky vycházejí z podstaty života rolníka - byla to oslava svátku jara, kdy se příroda opět probouzela k životu.

Velikonoční prázdniny s draky

Oslavte svátky jara v atmosféře pohádkového hradu a zámku Staré Hrady. „Navštivte prohlídkové okruhy Do pohádek čaroděje Archibalda I. a podívejte se, jak slaví jarní svátky vodníci, obři, draci a jak čerti v čertovské domácnosti. Na hradě vás čeká svátečně naladěn dračí král Rozumbraďák XVI. a pestrobarevná dračí vejce. Na pohádkové půdě můžete zkontrolovat, jak pečlivě starohradské čarodějnice provedly jarní úklid. Už se na vás všichni moc těšíme,” láká na netradiční velikonoční výlet pro celou rodinu majitelka areálu a spisovatelka Petra Suková.

Zážitkové prohlídkové okruhy:

 - Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou

 - Zámecké pohádkové sklepení

 - Hradní pohádková půda s lekcí čarodějného létání

- Zdravosvět a Dračí království 

- Čarodějná Bestyjola s živými zvířátky

Otevřeno je celé velikonoční prázdniny od čtvrtka 18. až do pondělí 22. dubna včetně. Od pátku do pondělí návštěvníky navíc na nádvoří čekají krásné princezny, veselé čarodějnice a rozpustilé čarocezny a čertenice. S nimi si užijete spousta zábavy, her a překvapení.

„Ochutnejte sváteční lektvary, utrejchy a dobroty našich čarodějnic a princezen. Pro každé dítko je připravena i sladká čokoládová odměna,” dodala Petra Suková.

Velikonoční slavnosti vína, čokolády a medoviny

Originální vína českých a moravských vinařů a zlatá, mandlová, ořechová i čertovská starohradská medovina poteče proudem na vinném jarmarku na pohádkovém hradu a zámku Staré Hrady celé Velikonoce od 19. až do 22. dubna.

Pro děti bude připravena nejen sváteční horká čokoláda, ale i spousta čokoládových dobrot a čokolády mnoha druhů, chutí, barev i vůní.

Generálním partnerem je Carla, český výrobce čokolády. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.