Druhým rokem pokračuje úspěšný projekt Kosmopolita, v jehož rámci navštěvují zahraniční studenti z Filozofické fakulty UHK základní školu na tř. SNP, aby tu jejím žákům zábavnou formou přiblížili své rodné země, a to z pohledu geografického, politického, socioekonomického i kulturního.

Letos si studenti pro žáky z 5. až 9. tříd přichystali kvíz o Brazílii, zajímavá videa o Argentině a Zambii, tradiční ghanský a mexický tanec, hru „židličkovanou“ za doprovodu nikaragujských písní či zpěv v arménštině.  Mluvilo se anglicky a částečně i španělsky.

„Projekt je oboustranně velmi prospěšný. Žáci se prostřednictvím atraktivních prezentací dozvědí řadu zajímavostí o exotických zemích, naši studenti tím zase získají unikátní zkušenost z prostředí české základní školy,“ okomentoval projekt Tomáš Herčík z FF UHK.

Projektu Kosmopolita se letos zúčastnilo celkem 23 studentů z Argentiny, Arménie, Brazílie, Ghany, Keni, Mexika, Nikaraguy, Venezuely a Zambie, kteří na Filozofické fakultě UHK studují v rámci programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita. Na základní škole měli velký úspěch.

„Máme radost, jak nadšeně žáci na prezentace našich studentů reagovali a s jakou chutí se do všeho zapojovali. Letos se k nám dostala i řada zpětných pozitivních reakcí ze strany rodičů,“ uvedla Markéta Machačová z FF UHK.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.