V uličkách starého města se skrývají dětské poklady. Některým z nich je víc než sto let. Ředitelka muzea a sběratelka starých hraček v jedné osobě Lenka Dedeciusová usilovala o vybudování muzea už dlouho. „Léta jsem v těchto prostorech měla prodejnu kabelek a doma se mi zatím rozrůstala sbírka hraček, která postupem času zabrala část našeho rodinného domku. Obchod tu nekvetl podle představ, a tak vznikl nápad vyměnit původní sortiment za hračky,“ popsala vznik zajímavé expozice.

Do obchůdku se tak počátkem letošního roku začali stěhovat noví nájemníci - plyšoví, z celuloidu, porcelánu, textilu i papíru. Spousta exponátů má svůj „rodný list“ z počátku minulého století, nejmladší jsou z let sedmdesátých. Pozornost návštěvníků jistě upoutají i populární chodící či mluvící panenky, které vyráběl příbramský podnik Hamiro. Převážná část vystavovaných panenek pochází od německých renomovaných firem. Expozici doplňují historické kočárky, houpací hračky, pokojíčky a nádobíčka pro panenky.

Sběratelka ale ještě zdaleka nenabídla pozorným očím návštěvníků všechny svoje poklady. „Máme ještě spoustu mladších hraček, ale všechny se sem prostě nevejdou. Expozici proto budeme postupně obměňovat,“ vysvětlila Lenka Dedeciusová.

Panenkárium v Hradci Králové je otevřeno od čtvrtka do neděle v době od 10 do 16 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.