Akce neprobíhá jen v Hradci Králové, ale jedná se o celorepublikovou Noc vědců 2016.

V 19:00 hodin se slova ujme Vojtěch Brádle (vedoucí historického pracoviště v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, kurátor, numismatik, falerista) - představí svůj blok: Zákonitosti ukrývání mincovních pokladů.

Vojtěch Brádle seznámí účastníky večera s tím, jak ve středověku docházelo k ochraně finančního majetku, následně se návštěvníci akce seznámí s mincovními depoty, které byly ukryty v prostoru severovýchodních Čech.

Ve 20:00 hodin pohovoří Radek Bláha (kurátor a archeolog), který se bude zabývat Archeologickými doklady individuálního i kolektivního zajištění bezpečnosti ve středověkém městě. Přítomné seznámí s tím, jak obyvatelé zabezpečovali svůj majetek zámky a klíči, ochraňovali svá sídliště v podobě opevnění. Oba způsoby jsou dobře archeologicky doloženy ve středověkém městě Hradci Králové.

Ve 21:00 hodin s blokem nazvaným Člověk vs. nebezpeční tvorové vystoupí Josef Hotový (programový a kulturně výchovný pracovník v Muzeu východních Čech v Hradci Králové). Povídání bude jistě zajímavé, neboť bude doplněné praktickými ukázkami o tom, jak se  člověk snažil v průběhu času zajistit vlastní bezpečnost před nebezpečnými tvory. Zbyli dnes vůbec tvorové, kterých se obáváme?

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.